Yatırımcı Eski Halka Arzları Arıyor

Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar gerçekleşen halka arzlarda Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısının katlanarak arttığı ve hatta rekorlar kırıldığı görülüyordu. Ancak son dönemde gerçekleşen halka arzlarda katılımcı sayısı 800 binlerden 20 binlere kadar düşmüş durumda. Yatırımcı eski halka arzları aramaya başladı.

Halka arzlardaki yaprak dökümünün başlaması Nisan ayında gerçekleşen halka arzlardan birinde usulsüz işlem yapılması, akabinde aynı döneme denk gelen halka arzların da birden tavan bozup taban yapmasına neden olmuş ve yatırımcıyı da öfkelendirmişti.

Borsa İstanbul Genel Müdürü’nün daha önceki yapmış olduğu açıklamalarda bu yıl gerçekleşecek olan halka arz sayısının 40’ı geçebileceği söylenmişti. Hal böyleyken Haziran ayının ortasında olmamıza rağmen 20 tane şirketin halka arzı onaylandı ve işlem görmeye başladı bile. Yılın ilk aylarında yapılan halka arzlarda yatırımcı sayısı bir öncekinden fazla olurken, Nisan ayından itibaren yapılan halka arzlarda ise tabiri caizse yaprak dökümü yaşanarak 40 kata kadar yatırımcı sayısında düşüş yaşanmaya başladı.

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, halka arz başvurusu yapan şirketlerin finansal yapılarını ciddi şekilde incelediklerini ifade ederken, “Bu sene halka arz konusunda daha büyük ve kaliteli şirketler geldiğini aktaran Ergun, “Çünkü bu sene bir pencere açıldı. Bu pencere içinde kendini daha önce hazırlamış olan şirketler artık hızlı bir şekilde pencereden içeri girip halka arzlarını bitirmek istiyorlar. Bu fırsatı değerlendirmek istiyorlar. Bu fırsat bir süre daha devam edecektir.” açıklamasında bulunmuştu.

Yatırımcının yıl sonuna kadar gerçekleşmesi planlanan halka arzlar için beklentisinin eskisi gibi olmadığı açık bir şekilde katılım sayısından görülüyor. Ancak bu durumu tersine çevirecek bir durum ya da tedbir anlamında bir düzenleme gelir mi henüz bilinmiyor.