SPK’nın yayınladığı bu düzenlemeyle birlikte, hali hazırda halka arz onayı bekleyen şirketler için büyük bir değişim söz konusu oldu. Öyle ki, onay bekleyen yaklaşık 70 şirketin %80’i bu koşulları karşılamıyor.

Dikkat çeken düzenlemelerden biri, halka arz edecek şirketlerin 2023 yılı sonu için 750 milyon TL ciro ve 1 milyar 500 milyon TL aktif büyüklüğe sahip olması gerekecek.

halka arzlara düzenleme-1

Payları ilk defa halka arz edilecek ortaklıkların, ek satış hariç halka arz edilecek paylarının halka arz fiyatı baz alınarak hesaplanacak piyasa değerine göre 400 milyon liranın altında olması durumunda satılamayan payların tamamı, 400 milyon lira ile 800 milyon lira arasında olması durumunda ise satılamayan payların 400 milyon liraya olan kısmının tamamı, bunu aşan kısmın ise yarısı için aracı kuruluşların halka arz fiyatı üzerinden bu payları satın alacağına ilişkin olarak şirkete karşı yüklenim zorunluluğu bulunacak.

49 Yıllık Cam İşleme Fabrikası Halka Arz Oluyor! 49 Yıllık Cam İşleme Fabrikası Halka Arz Oluyor!

Küçük Yatırımcı Karara Olumlu

Küçük yatırımcı, özellikle halka arzlar ile borsaya giriş yapanların sayısı 2023’te rekor kırdı. Son dönem öncesi tüm halka arzlardan neredeyse kâr elde eden yatırımcı karara olumlu bakarken, gidişatın terse dönmesiyle birlikte, yatırımcı sayısında azalma olacağı öngörüsünde.

Bakkal Ahmet Halka Arz Edemeyecek

Tüm bu düzenlemelerle birlikte, her şirketin kolay bir şekilde halka arz edilebilmesinin de önüne geçilmiş olacak. Dolayısıyla, kredi çekmek yerine halka arz yöntemini uygulayan, ismi dahi duyulmamış her şirket halka arz edemeyecek.