Borsa İstanbul, son dönemdeki fiyat hareketleri nedeniyle 7 hisse için önleyici tedbirler alınmasına karar verdi.

Borsa İstanbul’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Agrotech Teknoloji (#AGROT.E), Carrefoursa (#CRFSA.E) ve Özsu Balık (#OZSUB.E) hisselerinin 07/12/2023-05/01/2024 tarihleri arasında kredili işlemlere konu edilemeyeceği belirtildi.

Aynı açıklamada, 1000 Yatırımlar Holding (#BINHO.E), Doğusan (#DOGUB.E), Ekos Teknoloji (#EKOS.E) ve Papilon Savunma (#PAPIL.E) hisselerinin ise aynı tarihler arasında brüt takas uygulamasına tabi tutulacağı ifade edildi.

Borsa İstanbul, tedbir kararlarının gerekçesini ise hisselerdeki aşırı fiyat ve miktar hareketleri olarak açıkladı.

EKOS Halka Arz Üzerindeki Kısıtlamalar

Kısa süre önce halka arz edilen Ekos Teknoloji #EKOS payları da kısıtlanan hisseler arasında yer alıyor. Teknoloji şirketinin paylarına geçtiğimiz günlerde "Kredili Alım ve Açığa Satış Yasağı" konulmuştu, 6 Aralık tarihinde ise "Brüt Takas" kararı alındı.

EKOS, Yatırımcılarına Yüzde 201,14 Kazanç Sağladı

21 Kasım tarihinde 12,77 TL'den borsada işleme başlayan teknoloji şirketinin hisseleri, ilk işlem gününde seans açılışı itibariyle tavan fiyata ulaşmıştı.

7 Aralık tarihine kadar 13 günde yüzde 201,14 oranında kazanç sağlayan EKOS hisseleri, 12,77 TL'den 42,28 TL'ye yükseldi.

Teknoloji Şirketi Kısıtlama Sonrası Tavan Bozdu

Ekos Teknoloji hisseleri 6 Aralık tarihinde alınan "Brüt Takas" kararı sonrası 7 Aralık gününü taban fiyattan açtı. 38,04 TL'ye kadar gerileyen EKOS tekrar yükselişe geçti. 

Limak Doğu Anadolu Çimento Halka Arzına Onay Geldi Limak Doğu Anadolu Çimento Halka Arzına Onay Geldi

Hisseler 13.26 TSİ itibariyle yüzde 5,91 yükseliş ile 42,28 TL'den işlem görüyor.