Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKFGY), 25 Temmuz 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) bir duyuru yayınladı. Duyuruda, AKFGY’nin bağlı ortaklığı olan Fıratcan İnşaat Turizm Ticaret A.Ş.'nin tüm varlık ve yükümlülüklerinin AKFGY’ye “devredilerek” AKFGY bünyesinde birleştirileceği ifade edildi.

Birleşme işlemi sonucunda yıllık 10 milyon dolarlık kira geliri elde edileceği belirtilen duyuruda, şu açıklamalarda bulunuldu: 

"Yönetim kurulumuz Şirketimizin, sermayesine %100 oranında iştirak ettiği Fıratcan İnşaat Turizm ve Ticaret Anonim Şirketi “Fıratcan” ile tüm aktif ve pasifinin bir bütün halinde Şirketimiz tarafından “devir alınması” suretiyle Şirketimiz bünyesinde TTK ve SPK’nın ilgili hükümleri kapsamında, kolaylaştırılmış usulde birleşme hükümleri dahilinde birleşmesi amacıyla, gerekli onayların alınması için başvuruda bulunulmasına karar vermiştir.

Dev Şirket GES Projesine İlişkin Kararı Duyurdu Dev Şirket GES Projesine İlişkin Kararı Duyurdu

Bu birleşme ile son 2 senede sürdürülebilir kira gelirlerini azami oranda artan Şirketimiz, 18.07.2023 tarihinde %49’luk hissesini satın alarak %100’üne sahip olduğu Fıratcan’ın devam eden yatırımını bünyesine katmış olmayı ve 2024 yılından itibaren gelirlerini önemli ölçüde artırmayı hedeflemektedir.  

Fıratcan’ın bünyesinde TCDD’ye taahhüt edilen Kadıköy Söğütlüçeşme’de Yüksek Hızlı Tren Viyadük ve Terminali yapımı ile ticari alanların 2051 yılına kadar işletilmesi işi mevcut olup toplam 45 milyon USD değerindeki yatırımın 2024 yılı ilk çeyreğinde tamamlanarak işletmeye açılması hedeflenmektedir. Günde 120 bin kişinin geçtiği söz konusu alanda oluşturulacak toplam 19 bin m²’lik yeme-içme merkezi, kültür ve sanat alanı ile otoparktan oluşan kiralanabilir alandan yıllık 10 milyon USD kira geliri ve 7 milyon USD FAVÖK beklenmektedir."