Barem Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BARMA), Konya Ereğli’de kurduğu kağıt fabrikasına enerji santrali ekleme projesini hayata geçirmek için harekete geçtiğini duyurdu.

BARMA, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı açıklamada, fabrikanın enerji ihtiyacının bir kısmını karşılamak ve kullanımdan arta kalan elektriği ulusal sistem üzerinden ticaretine yönelik orta-uzun vadeli stratejik yatırım projesi kapsamında, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nde öngörülen hükümlere uyum amacıyla Şirket Esas Sözleşme tadil tasarısının, 14 Ağustos 2023 tarihli Olağanüstü Genel Kurul toplantısında onaylandığını bildirdi.

Şirket, 37,650 MW mekanik gücünde (32 MW elektriksel güç) enerji santrali ön lisansı izni için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na (EPDK) 19 Eylül 2023 tarihinde (bugün) başvurduğunu da belirtti.

Ön lisans çerçevesinde uygulamaya alınacak projenin yatırım süreci, maliyet ve finansman esasları netleştiğinde yatırımcılarla ayrıca paylaşılacağını ifade etti.

KAP Açıklaması

"Konya Ereğli OSB’de inşa edilmekte olan Kağıt Fabrikamızın enerji ihtiyacının bir kısmının karşılanmasına ve kullanımdan arta kalan elektriğin ulusal sistem üzerinden ticaretine yönelik orta-uzun vadeli stratejik yatırım projemiz kapsamında, Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği’nde öngörülen hükümlere uyum amacıyla Şirket Esas Sözleşme tadil tasarısı 14.08.2023 tarihli Olağanüstü Genel Kurul toplantısında onaylanmıştı.

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 11 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 11 Temmuz 2024

Buna yönelik olarak, 19.11.2022 tarihinde yayınlanan Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında, yatırımı devam eden Konya Ereğli Kağıt üretim tesisinde kurulumuna karar verilen 37,650 MW mekanik gücünde (32 MW elektriksel güç) enerji santrali ön lisansı izni için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ya 19.09.2023 tarihinde (bugün) başvuru yapılmıştır.

Ön lisans çerçevesinde uygulamaya alınacak projenin yatırım süreci, maliyet ve finansman esasları netleştiğinde yatırımcılarımız ile ayrıca paylaşılacaktır. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."