Borsa İstanbul’a yeni katılan TAB Gıda (TABGD), 2023 yılını beklenmedik şekilde kötü bir performansla tamamladı.

tabgd-halka-arzin-altina-dustu

TABGD hisseleri, Bank of America’nın büyük satışı sonrası değer kaybetti. Tab Gıda, 26 Ekim 2023’te Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan TABGD halka arz fiyatının altına inerek hayal kırıklığı yarattı.

Borsada tartışma konusu olan şirket, 130 TL’lik halka arz fiyatıyla bazı yatırımcılar tarafından fazla bulunmuştu. Halka arzda iki rekor birden kıran şirket, daha sonra 190,30 TL seviyesine ulaşarak başarı göstermişti.

Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu

Halka Arz Sürecinde İki Rekor Kırdı

Halka arz fiyatına bağlı olarak gıda şirketi, Borsa İstanbul'da bugüne kadar en büyük halka arz büyüklüğüne ulaşan şirket unvanını aldı.

TABGD ayrıca en çok katılım sağlanan halka arz rekorunu ise 4 milyonun üzerinde katılımcı ile elinde tutuyor.

Halka Arz Fiyatının Altına Düştü

Borsada yaşanan genel düşüşten etkilenen TAB Gıda hisseleri, son dönemde halka arz fiyatı olan 130,00 TL'nin altına düştü ve ilk gününden bu yana yüzde 18,04 değer kaybı yaşadı. 29 Aralık seansını da düşüşle kapatan TABGD, bu yılı da kayıpla bitirdi. TABGD hisselerinde en çok satış yapan kurum, 2023'ün son işlem gününde Bank of America oldu.

Bank of America'dan (BOFA) Dev Satış Geldi

Tab Gıda hisseleri, 2023 yılının son seansında %2,41 değer kaybetti ve hisse yılı 117,20 TL’den kapattı. Satıcı tarafında en çok hisse satan kurum Bank of America oldu. BofA, ortalama 118,29 TL maliyetle 462.654 lotluk satış yaptı. En çok satış yapan diğer kurumlar ise 175.568 lot ile QNB, 29.102 lot ile de Yatırım Finansman oldu.