YEO Teknoloji Enerji ve Endüstri A.Ş. (YEOTK), iştirakinin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı açıklamada, şarj edilebilir bataryalar için yapay zeka teknolojisi ile katot geliştiren Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) bir şirket ile dev bir sözleşme imzalandığını açıkladı.

YEOTK'in, % 10 ortaklığının olduğu Nicat Batarya Teknolojileri Kimyasalları Üretim Yapay Zeka Yazılım Bilişim Arge Sanayi Ve Ticaret A.Ş., ABD'li şirket ile teknolojik danışmanlık ve lisans transferini içeren bir sözleşme imzaladı.

Gayrimenkul Şirketi, 7.5 Milyar TL'lik Taşınmaz Satın Aldı! Gayrimenkul Şirketi, 7.5 Milyar TL'lik Taşınmaz Satın Aldı!

Sözleşmenin süresinin toplamda 7 sene olduğu duyurulurken, anlaşma kapsamında 26,2 milyon USD’ye ulaşacak danışmanlık ve lisans gelirinde anlaşıldığı vurgulandı. Sözleşmenin Türk Lirası cinsinden güncel kurda değeri ise 700.064.000 Türk Lirası olarak kaydedildi.

YEOTK, yetkilileri Türkiye’den ABD’ye teknoloji know-how ihracatı konusunda bu sözleşmenin çok önemli bir adım olacağını belirtti.

KAP Açıklaması

"% 10 ortaklığımızın olduğu ve şarj edilebilir bataryalar için yapay zeka teknolojisi ile katot geliştiren Nicat Batarya Teknolojileri Kimyasalları Üretim Yapay Zeka Yazılım Bilişim Arge Sanayi Ve Ticaret A.Ş.,  ABD menseli bir batarya üreticisi ile teknolojik danışmanlık ve lisans transferini  içeren toplam 7 yıllık sözleşme imzaladı.

Türkiye’den ABD’ye teknoloji know-how ihracatı konusunda çok önemli bir adım olacak bu anlaşma süresince 26,2 milyon USD’ye ulaşacak danışmanlık ve lisans geliri bekleniyor.

Kamuoyuna ve Sayın Ortaklarımıza saygı ile duyurulur."