Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN), elektrikli araç şarj istasyonu işini Avrupa’ya taşıdığını duyurdu.

Şirket, 21 Haziran 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de yürüttüğü bu faaliyetleri ve projeleri yurt dışına yaymak için Avusturya’da bir şirket kurduğunu bildirdi.

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 3 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 3 Temmuz 2024

Şirketin yeni kurduğu şirketin adı “Electrip Austria GmbH” olarak belirlendi.

Şirket, bu şirketin Hollanda’da kurulu dolaylı iştiraki Electrip Global B.V.'nin tamamına sahip olduğunu açıkladı.

KAP Açıklaması

"21.06.2023 tarihli özel durum açıklamamıza istinaden; Şirketimizin Türkiye’de yürütülen elektrikli araç şarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerini iştirakleri aracılığı ile yurt dışına taşımak amacıyla, Avusturya’da, Hollanda’da kurulu dolaylı iştirakimiz Electrip Global B.V.’nin %100 hissedarlığında “Electrip Austria GmbH” unvanlı bir şirket kurulmuştur. İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir."

ZOREN Ne İş Yapar?

Zorlu Enerji Elektrik Üretim A.Ş. (ZOREN), Zorlu Grubu’nun enerji sektöründeki iştiraki olarak 1993 yılında kurulmuş, Türkiye ve yurt dışında çeşitli kaynaklardan elektrik üretimi yapan bir şirkettir. Şirketin portföyünde, Türkiye’de doğal gaz, hidroelektrik, rüzgar ve jeotermal santralleri, Pakistan’da rüzgar santrali ve İsrail’de doğal gaz santrali bulunmaktadır. Şirketin toplam kurulu gücü 1.021 MW olup, yıllık yaklaşık 3 milyar kWh elektrik üretmektedir. Şirket, çevreye saygılı ve sürdürülebilir bir üretim anlayışıyla faaliyetlerini sürdürmekte ve yenilenebilir enerji sektörüne katkı sağlamayı hedeflemektedir.