Aksa Enerji Üretim A.Ş. (AKSEN), bağlı ortaklığı Aksa Yenilenebilir Üretim A.Ş. ile birlikte Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde depolamalı rüzgâr ve güneş enerji santralleri kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) ön lisans aldığını duyurdu.

Borsada Rüzgar Tersine Mi Esiyor? Amerikalı Yatırım Bankasından DEV Alım Borsada Rüzgar Tersine Mi Esiyor? Amerikalı Yatırım Bankasından DEV Alım

AKSEN, 21 Ekim 2022 tarihli Özel Durum Açıklaması’nda, Müstakil Elektrik Depolama Tesisleri’ne ilişkin başvurularını kamuoyu ile paylaştığını hatırlattı. Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliği kapsamında, bu tesislerin Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi olarak değerlendirilmesine yönelik süreçlerin ilerletildiğini ve bu projelere ek olarak depolamalı güneş ve rüzgâr enerji santrali başvurularının da yapıldığını bildirdi.

AKSEN, ön lisans başvuruları kapsamında EPDK tarafından onaylanan projelerin detaylarını şöyle açıkladı:

  • Mersin’de 100,08 MW, Manisa’da 82,16 MW, Afyonkarahisar’da 110,76 MW, Balıkesir’de 118,04 MW ve Eskişehir’de 140,91 MW’a ek olarak, Kayseri’de 88,96 MW depolamalı rüzgâr enerji santrali. Depolamalı rüzgâr enerji santrali toplam 683,95 MW kurulu gücüne ulaştı.
  • Kırşehir’de 50 MW, Eskişehir’de 100 MW, Gaziantep’te 40,5 MW olmak üzere toplamda 190,5 MW kurulu gücünde depolamalı güneş enerji santrali. Depolamalı güneş enerji santrali ile birlikte depolamalı rüzgâr ve güneş enerji santrallerinin toplam kurulu gücü 831,41 MW oldu.

AKSEN, “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi doğrultusunda üretim portföyünün kaynak çeşitliliğine önem verdiğini, 2030 hedefleri kapsamında yenilenebilir enerji teknolojilerine yatırımlarını yoğunlaştırmayı hedeflediğini belirtti. Bu doğrultuda, Türkiye de dahil olmak üzere küresel ölçekte yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ettiğini ifade etti.

AKSEN, süreç hakkındaki gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağını duyurdu.