Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik A.Ş. (KONTR), bağlı ortaklığı POMEGA ENERGY STORAGE TECHNOLOGIES INC. (POMEGA) ile ABD’nin South Carolina eyaletinde 3GWh/Yıl kapasiteli lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikası kurmak için yaklaşık 300 milyon dolarlık dış proje finansmanı kullanmayı planladığını duyurdu.

5 Milyar Dolarlık Borçlanmaya Onay Geldi 5 Milyar Dolarlık Borçlanmaya Onay Geldi

KONTR, yatırımın bir kısmının yabancı sermaye ortaklığı ve bir kısmının ise sendikasyon kredisi şeklinde sağlanacağını belirtti. Bu amaçla dünyanın en büyük üç bankasından biri ile anlaştığını ve bankanın uzun vadeli proje kredisi, potansiyel yatırımcılarla ortaklık, leasing ve diğer tüm finansman opsiyonlarını değerlendirmek üzere çalışacağını açıkladı. Bankanın ayrıca finansal kurumlar, fonlar, bankalar ve potansiyel yatırımcılar arasında aracılık hizmeti vereceğini kaydetti.

KONTR, lityum-ion hücre, batarya ve enerji depolama ürünleri fabrikasının South Carolina eyalet sınırları içinde Colleton County’de kurulması için kendilerine sunulan teşvik paketinin eyalet meclisi ve yönetim unsurları tarafından onaylandığını ve karara bağlandığını hatırlattı. Onaylanan bu teşvik sayesinde ABD Kongresinde 16/8/2022 tarihinde onaylanan Inflation Reduction Act (IRA) federal desteklerinden yararlanma ön şartını sağladıklarını ve bu yatırımın tamamlanması yönünde sürecin hızlandırılmasını hedeflediklerini bildirdi.

KONTR, süreç hakkındaki gelişmeleri kamuoyuyla paylaşacağını ifade etti.