Merkez Bankası (TCMB), faiz artışlarını pekiştirmek için kredi ve likidite sıkılaştırma önlemlerini duyurdu. TCMB, geçen hafta beklentilerin altında kalan yüzde 17.5’lik faiz artışının ardından bugün de kredi ve likidite sıkılaştırma adımlarını attı.

Merkez Bankası son 1 haftada döviz pozisyonunu tersine çevirdi. 6 Haziran-15 Temmuz arasında 20 milyar dolar döviz alan ve rezerv artıran Merkez Bankası, son 1 haftada 1 milyar dolar döviz sattı.

Merkez Bankası’nın döviz satışlarının bir bölümü euro/dolar paritesine bağlı olarak pozisyon ayarlaması olarak yorumlanabilirken, bir bölümü de düşük faiz kararı sonrası doların yükselişini engellemek için kamu bankaları aracılığıyla yapıldığı görülüyor.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed), dün beklendiği gibi politika faizini 25 baz puan artırarak, daha fazla faiz artırımına kapıyı araladı. Bu karar, ekonomik iyileşme ve enflasyonun yukarı yönlü baskısı nedeniyle alındı. Fed’in ilerideki faiz politikası, ekonomik veri ve piyasa koşullarına göre belirlenecektir. Bu hamle, Fed’in ekonomiyi soğutmak için attığı adımlardan biri olup, ilerleyen dönemde daha fazla faiz artırımı olasılığını güçlendirmektedir.

Haftalık Teknik Öneriler (21 Mart) A1 Capital Haftalık Teknik Öneriler (21 Mart) A1 Capital

Döviz kurlarındaki son durum yatırımcılar tarafından merak ediliyor. Haftanın son iş gününde döviz kurlarındaki güncel seviyeleri haberimizde bulabilirsiniz.

Dolar/TL 27 Temmuz 2023 Fiyatı

Dolar/TL kuru haftanın son iş gününde 26.9559 liradan alıcı buluyor. Gün içinde 26.8921 lira ile 27.0763 lira arasında dalgalanan dolar/TL, 27 lira seviyesinin üzerine çıkmak için çabalıyor.

Dolar/TL 27 Temmuz 2023 Grafiği

dolar-tl-grafik-27-temmuz

Euro/TL 27 Temmuz 2023 Fiyatı

Dolar/TL paritesinde olduğu gibi Euro/TL’de haftanın dördüncü işlem gününe yatay başlangıç yaptı. Euro/TL son kapanış fiyatına kıyasla yüzde 0,36 yükselişle 29.9678 TL’den alıcı buluyor.

Euro/TL 27 Temmuz 2023 Grafiği

euro-tl-grafigi-27-temmuz