Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısının 8 milyonu aştığı bir dönemde, Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül, piyasalarda dikkatli olunması gerektiğini vurguladı. Gönül, ayrıca halka arz süreçleri hakkında da bilgilendirme yaptı.

Halka arzlar hakkında önemli açıklamalarda bulunan SPK Başkanı Gönül, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gönül, Covid-19 salgınının etkisiyle halka arzların arttığını belirterek, son dönemdeki halka arz rakamlarını da aktardı.

Şeker Yatırım (SKYMD) Halka Arz Sonuçları Açıklandı, Kaç Lot Verdi? Şeker Yatırım (SKYMD) Halka Arz Sonuçları Açıklandı, Kaç Lot Verdi?

Halka arzlarla ilgili güncel verileri paylaşan SPK Başkanı Gönül, 2021 yılında borsaya 52 şirketin girdiğini hatırlattı. Gönül, 2023 yılının Eylül ayı sonuna kadar da 34 şirketin halka arz izin belgesinin alındığını ifade etti. Aynı dönemde pay piyasasına katılan yatırımcı sayısının 7,8 milyonu bulduğunu da sözlerine ekledi.

Gönül, 2023 yılında borsada işlem görmeye başlayan şirket sayısının 33 olduğunu, 1 şirketin de halka arz sürecinin devam ettiğini belirtti.

BIST100 Endeksindeki Rekor Seviyelere Halka Arz Etkisi

Borsa İstanbul BIST 100 endeksinin rekor seviyelere ulaşmasında halka arzların etkisi olup olmadığı sorusuna yanıt veren Gönül, bunun tek başına bir faktör olmadığını söyledi.

Gönül, enflasyonun yüksek olduğu dönemlerde borsaya olan ilginin arttığını, borsanın reel kazanç sağlaması ve yatırımcıların tercihlerinin değişmesinin de borsaya talebi yükselttiğini belirtti. Halka arzların da yeni yatırımcıları borsaya çektiğini kabul etti.

Halka arzların şirketler için sermaye piyasasından kaynak sağlama yöntemi olduğunu ifade eden Gönül, 2023 yılında kaç halka arz olacağına ilişkin net bir rakam veremediğini kaydetti.

Gönül, halka arz için sırada bekleyen yaklaşık 80 şirket olduğunu, bunların arasında 6-7 milyar lira değerinde halka arz yapabilecek şirketlerin de bulunduğunu aktardı.

171 Milyon Lira Ceza Kesildi

Halka arz edilen hisselerin fiyatlarının artmasıyla yatırımcıların ilgisini çeken piyasada, bazı kişilerin hisse manipülasyonu yaptığına dair soruya cevap veren SPK Başkanı Gönül, bu konuda uyarılarda bulundu.

Gönül, sosyal medya, üyelikli gruplar ve sohbet odaları aracılığıyla hisse önerisi yapıldığını kendilerinin de gözlemlediklerini söyledi. 2023 yılında piyasayı bozan eylemlere karşı yaptıkları denetimler sonucunda 66 kişiye ve 10 şirkete toplam 171 milyon lira ceza kestiklerini belirtti.

Ayrıca 9 kişi hakkında piyasa dolandırıcılığı suçundan savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını, 147 kişiye de geçici işlem yasağı getirdiklerini kaydetti.

Piyasayı bozan eylemlerin önlenmesi ve cezalandırılması için çalışmalarına devam ettiklerini vurguladı.

"Halka Arzlarda Fiyatlar Arz/Talep Dengesiyle Oluşuyor"

Gönül, sosyal medya üzerinden yatırımcıları yanıltan kişilerin nasıl menfaat sağladıklarını anlattı.

Gönül, sosyal medyada grup kuran kişilerin, grup üyelerine hisse alımı tavsiyesi vererek, kendi ellerindeki hisseleri yüksek fiyata sattıklarını söyledi.

Grup yöneticilerinin, grup üyelerinin hisselere olan talebini artırarak, kendi veya bağlantılı oldukları kişilerin hisselerini karlı bir şekilde sattıklarını ifade etti.

SPK olarak piyasa fiyatlarına müdahale etmediklerini belirten Gönül, borsaya ilk halka arzda hisselerin sürekli yükselmesini bekleyen yatırımcılara böyle bir garanti vermediklerini hatırlattı. Fiyatların arz ve talebe göre belirlendiğini vurguladı.