Tarım ve iş makinesi sektöründe faaliyet gösteren Tümosan Motor ve Traktör Sanayi A.Ş. (TMSN), dizel motorlarında Avrupa Birliği standartlarına uygun FAZ-V emisyon seviyesine ulaştığını duyurdu.

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yaptığı açıklamada, Tübitak laboratuvarlarında yapılan testler sonucunda 74-125 beygir güç aralığındaki 4 silindirli dizel motorlarının FAZ-V emisyon ve güç deneylerini başarıyla geçtiğini ve tip onay sertifikalarını aldığını bildirdi.

TMSN, bu başarıyla Türkiye’de ilk olma özelliği taşıdığını ve yerli imkanlarla ürettiği FAZ-V motorlarının hem iç hem de dış pazarlarda rekabet gücünü artıracağını belirtti.

Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler

KAP Açıklaması

FAZ-V emisyon seviyesine ilişkin KAP'ta yapılan duyuru şu şekilde:

"T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği Emisyon uygulama yönetmeliği yürürlüğe alınmış, 01.01.2023 tarihinden itibaren Tarım Orman, İş Makineleri ve yol dışı araçlarda kullanılan dizel motorların FAZ-V emisyonlu olma zorunluluğu getirilmiştir. Mevcut yönetmelik kapsamında 2024 yılı başına kadar FAZ-IIIA emisyonlu motorlu traktör üretimi devam edecek olup, 01.01.2024'den itibaren FAZ-V emisyon motorlu traktör üretimi başlayacaktır. Bu kapsamda şirketimiz araştırma ve geliştirme çalışmaları kapsamında Tübitak Laboratuvarlarında emisyon test çalışmalarına başlanmış, Tübitak Bünyesinde bulunan Motor Mükemmeliyet Merkezinde, Tümosan ve Tübitak-Rute ile güncellenen test Laboratuvarlarının 74-125 Beygir güç aralığındaki 4 silindirli dizel motorlarımızda FAZ-V emisyon ve güç deney ve testleri TSE gözetiminde yapılmış olup, emisyon literatürleri kapsamında ihtiyaç duyulan tip onay sertifikaları alınmıştır.

Gelinen noktada TSE denetiminde yapılan emisyon testleri sonucunda Türkiye'de yerli imkanlarla üretilen ve ilk olma özelliği taşıyan 4 silindirli dizel motorumuzun FAZ-V emisyon seviyesine uygun olduğu belgelenmiştir.  Böylelikle Traktör ve İş Makineleri motorları için Avrupa ve diğer bazı ülkelerde istenen emisyon seviyesi olan FAZ-V emisyon seviyesinde motor geliştirdiğimiz tescillenmiştir.  Tamamen Türk mühendisler ve yerli imkânlarla geliştirdiğimiz FAZ-V motorlarımız ile üretilecek traktör, iş makinası ve diğer ürünlerimiz ile hem ülkemiz pazarında hem de FAZ-V sertifikasyonu zorunlu olan diğer ülke pazarlarında rekabetçi ve yenilikçi gücümüzle sürdürülebilirliği ve Ar-ge çalışmalarını ana ilke edinerek ülkemiz için katma değer üretmeye devam edeceğiz.

Kamuoyu ve yatırımcılarımıza saygıyla duyurulur."