Ziraat GYO Geri Alım Talep Toplama! Başvurular Nasıl Yapılacak?

Ziraat GYO, halka arzı sırasında verdiği taahhüdü yerine getirmeye hazırlanıyor. Şirketin 33 günlük hisseleri elde tutuma süresi, 8 Haziran tarihinde doluyor. Yatırımcıların halka arz fiyatından geri alım talebi yapmaları için 3 gün süreleri bulunuyor. Peki talepler nasıl yapılacak? İşte detaylar…

Ziraat GYO geri alı talebi ne zaman yapılacak?

Ziraat GYO, halka arza açılmadan önce yatırıcılarına taahhütte bulunmuştu. Bu taahhüde göre hisselerini 33 gün elinde bulunduran ve satmayan kişilerden, aynı fiyattan geri alım yapılacaktı. Buna göre Ziraat GYO’nun belirlemiş olduğu 33 günlük süre, 8 Haziran tarihinde doluyor. Yatırımcıların geri alım talepleri ise 9 Haziran Çarşamba günü saat 9.00 itibariyle başlayacak. Geri alım talebinde son başvuru tarihi ise 11 Haziran Cuma günü olacak. Saat 17.00’de yatırımcıların geri alım talepleri tamamlanmış olacak.

Geri alım talebi ne anlama gelir?

Ziraat GYO tarafından verilen geri alım taahhüdüne göre halka arz sırasında ZRGYO payı alan ve borsada aralıksız 33 gün süre ile elinde tutan yatırımcılar, bu payların tamamını Ziraat GYO’nun ortağı olan Ziraat Bankasına, 1,63 TL fiyattan geri satabilecektir. Şirket tarafından verilen bu geri alım taahhüdü, yalnızca halka arzdan alınan payların %100’ü için ve yalnızca bu paylarla sınırı olmak üzere yapılacaktır. Borsada işeme görmeye başladıktan sonra alınan paylar, geri alım taahhüdüne dahil değildir.

Geri alım talebi nasıl yapılır?

Şirketin geri alım taahhüdünden yararlanmak isteyen yatırımcılar, 9-11 Haziran tarihleri arasında, şirketin ortağı olan Ziraat Bankasına, bir talimatla başvuru yapmalıdır. Bu başvuruda, taahhüt kapsamında iade edilecek pay miktarı, mutlaka yer almalıdır. Yatırımcıların geri alım taahhüdünü kullanacağını belirten matbu talep formunu, başvuru sırasında iletmesi gerekir.

Geri alım talebi yapmak isteyen kişiler Ziraat Yatırım üzerinden başvuru yapacaklarsa, Ziraat Yatırım e-şube kanalını kullanabilirler. Aynı zamanda başvuru için 0850 22 22 979 numaralı telefondan, Ziraat Yatırım müşteri hizmetlerini arayarak da geri alım taleplerini yapabilirler.

Ziraat GYO geri alım talepleri, aracı kurumlar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Ancak burada bütün sorumluluk aracı kurumlara aittir. Aracı kurumlar, geri alım talebinin son anına kadar talepleri alarak MKK yönetimindeki geri alım başvuru ekranına giriş yapmalıdır. MKK ise yapılan girişleri kontrol ederek onay verdikten sonra geri alımlar gerçekleşir. MKK incelemesinde usulsüz yapılan başvurular ya da hak ettiği miktardan daha fazla iade talebinde bulunulan başvurular, geçersiz sayılacaktır.

Geri alım talebinden sonra paralar ne zaman hesaba geçer?

Geri alım talebinin toplanmasının süresi bittikten sonra aracı kurumların MKK ekranına yaptıkları girişler, 3 iş günü içinde incelenir. Ardından 1 iş günü içinde paylar Ziraat Banaksının hesabına virman edilir. Yine 1 iş günü sonra, yatırımcıların hesaplarına nakit bedellerin ödemesi yapılır. Buna göre talep başvuruları 11 Haziran tarihinde bitecektir.

14 Haziran tarihinde MKK raporu verilecektir. 15 Haziran tarihinde hisseler Ziraat Bankasına virman edilecek ve 16 Haziran tarihinde nakit bedellerin ödemesi yapılacaktır.