Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler 2023 4. çeyrek bilançolarını açıklamaya devam ederken bazı şirketler ise 2024 1. çeyrek bilançolarını açıklamaya başladı. Şirketler tarafından dönemlik olarak açıklanan bilançolar şirketin finansal durumunu ve performansını gösteren önemli raporlardır. Şirketlerin açıkladığı bu bilançolar şirkette yatırımı bulunan hissedarları da ilgilendirmektedir. Nisan'ın son haftası yaklaşırken, bu hafta bilançosunu açıklayacak 3 şirket belli oldu. 

BU HAFTA BİLANÇO AÇIKLAYACAK 3 ŞİRKET

Şirketler dönemlik bilançolarını Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yayınlıyor. 22 Nisan ile 26 Nisan tarihleri arasında 3 farklı şirketin bilanço açıklaması yapacağı bildirildi. Bazı şirketler halen 2023 4. çeyrek bilançosunu açıklarken bazı şirketler ise 2024 1. çeyrek bilanço açıklamasını yapmaya başladı. 

Haftanın İlk Gününde Borsa ve Şirketlerden Öne Çıkan Gelişmeler Haftanın İlk Gününde Borsa ve Şirketlerden Öne Çıkan Gelişmeler

Bu hafta Park Elektrik Üretim Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (PRKME) 2023 4. çeyreği bilançosunu açıklayacak. Şirketin beklenen bilanço açıklaması 25 Nisan 2024'te yapılacağı belirtiliyor. Tav Havalimanları Holding A.Ş. (TAVHL) 2024 1. çeyrek bilanço açıklamasını 25 Nisan 2024 tarihinde KAP'a bildirmesi bekleniyor. Borsa İstanbul'da işlem gören Arçelik A.Ş. (ARCLK) şirketinin de 2024 1. bilanço açıklamasının 26 Nisan 2024 tarihinde yapılması bekleniyor. 

Bilanço açıklamaları bir şirketin dönem boyunca elde ettiği karı borç ve şirketin varlıkları hakkında bilgi verir. Bu bilgiler şirketin sağlığı ve gelecek dönemdeki kazançları ve durumu için önemli analizler yapılmasını sağlarken yatırımcılar için de oldukça önemli olmaktadır. Bilanço, bir şirketin varlıklarının zaman içinde nasıl değiştiğini de yatırımcılara gösterebilir. Yatırımcılar, varlıkların artış eğilimini inceleyerek şirketin büyüme potansiyelini analiz edebilir. Bu nedenle bilanço açıklamaları şirkete yapılacak yatırımların şekillenmesinde de büyük rol oynamaktadır.

Editör: Umut Köse