Mega Metal Halka Arzı SPK Tarafından Onaylandı Mega Metal Halka Arzı SPK Tarafından Onaylandı

Borsada yatırımcı sayısının son bir yılda hızla arttığı ve halka arzların gündemde olduğu bir dönemde Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı İbrahim Ömer Gönül, Bloomberg’e konuştu.

SPK Başkanı Gönül, borsaya giren 8,5 milyon kişinin hevesle değil, yatırımcı mantığıyla hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Borsanın cazibesinin artmasının sebeplerinden birinin de mevduat faizlerinin düşüklüğü olduğunu belirten Gönül, mevduat faizlerinin yükselmesi halinde borsa ve halka arzlardan çıkış olabileceğini, ancak böyle bir beklentileri olmadığını söyledi.

Ayırca, piyasayı düzenlerken her türlü senaryoya hazırlıklı olunması gerektiğini de ifade etti.

100'e Yakın Şirket Halka Arz Onayı Bekliyor

SPK Başkanı Gönül, borsada bekleyen 100’e yakın halka arz dosyası hakkında Bloomberg’e açıklamalarda bulundu. Gönül, halka arzların sadece dosyanın tamamlanmasına göre değil, firmanın ve piyasanın durumuna göre değerlendirildiğini söyledi.

Halka arz sayısının çok fazla olmaması gerektiğini, başarısız bir halka arzın piyasaya zarar verebileceği, bu yıl 50 civarında halka arz yapılacağını, gelecek yıl ise talebe göre karar verileceği ifade edildi.

Halka arzların büyüklüğünün de önemli bir kriter olduğunu kaydeden Gönül, 6,8 milyar liralık en büyük halka arza 2,5 kat talep geldiğini, küçük arzlarda ise talep sıkıntısı olmadığını anlattı. Büyük halka arzlarda bireysel yatırımcıya eşit dağıtımın talebi dengede tuttuğunu, ancak bunların iyi gözlemlenmesi gerektiği de ayrıca vurgulandı.

Gönül, Halka Arzlar Hakkında Uyarı Yaptı

Gönül, borsada yeni bir trend olan halka arz yatırımcılığı hakkında Bloomberg’e değerlendirmelerde bulundu ve halka arz edilen şirketlere sadece tavan yapacakları beklentisiyle giren yatırımcıları uyardı. Gönül, halka arz yatırımcılığının profesyonel bir yaklaşım gerektirdiğini, her hissenin sürekli yükselmeyeceğini, alıcı olduğu gibi satıcı da olduğunu hatırlattı.

Halka arz edilen şirketlerin büyüklükleri ve sektörleri ile ilgili de konuşan Gönül, SPK’nın halka arz edilecek sektörleri belirlemediğini, gelen şirketlerin yapısına, hikâyesine, gelecek potansiyeline ve şartlara göre değerlendirme yaptıklarını söyledi. Yatırımcıya sunulan şirketlerin de kendi tercihlerine göre karar verebilecekleri ifade edildi.

Başkan Gönül, halka arz onay süreçlerinde nasıl bir tutum izleyecekleri sorusuna ise temkinli olduklarını, her zaman kılı kırk yararak çalıştıklarını, bundan sonra da aynı şekilde devam edeceklerini belirtti.

Yatırımcılardan SPK'ya Şikayet Yağıyor

Borsaya ilgi duyan binlerce kişinin temel yatırım bilgisinden yoksun olması, SPK’ye gelen şikayet sayısını da arttırdı.

SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, bu konuda yaşanan ilginç olaylara örnekler verdi. Endeks yükselirken hissesi düşen, arkadaşının tavsiyesiyle aldığı hisseyi zararla satan, aldığı hissenin adını bile bilmeyen ya da kodunu karıştıran yatırımcıların şikayetlerine maruz kaldıklarını ve yatırımcıların haber akışına, teknik ve temel analizlere dikkat etmeleri, profesyonellerden yardım almaları gerektiğini söyledi. Gönül, yatırımcıların devletten garanti beklememeleri, risk almadan para kazanamayacaklarını da hatırlattı.

Borsada büyük hacimli işlemler sonucu oluşan büyük dalgalanmalar hakkında da konuştu. Gönül, borsayla birlikte bu işlemleri yakından izlediklerini, şüpheli buldukları her hisseye baktıklarını, sosyal medyada bazı kişilerin belli bir algı yaratmaya çalıştıklarını, ancak bunlara kanmamaları gerektiğini vurguladı.