Bank of America, FBI’a müşterilerinin finansal verilerini izinsiz olarak verdiği için mahkemeye çağrıldı. ABD Kongre Binası’nda 6 Ocak’ta yaşanan olaylara ilişkin soruşturma yürüten Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi, Bank of America ve CEO’su Brian Moynihan’a bir mahkeme celbi gönderdi. Bank of America’nın, yasal emir veya müşteri onayı olmadan FBI’a hassas veriler sağladığı iddia ediliyor.

Bank of America, bu verilerin Hazine Bakanlığı’nın bir programı kapsamında istendiğini savunuyor. Ancak FBI’ın Yurtiçi Terörizm Operasyonları Bölümü’nden Steven Jensen, bu verileri kendi inisiyatifiyle aldığını ve suç unsuru bulunmadığı için geri verdiğini söyledi. Yargı Komitesi, Bank of America’nın gizlilik ihlali yaptığını ve yasalara uymadığını öne sürüyor.

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 19 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 19 Temmuz 2024

BofA'nın Hareketi "Banka Gizlilik Yasası"na Uymuyor

FBI’ın Bank of America’dan yasalara aykırı bir şekilde finansal veri istediği ortaya çıktı. Temsilciler Meclisi Yargı Komitesi, Bank of America’nın FBI’ın taleplerine yasal emir veya müşteri izni olmadan nasıl cevap verdiğini araştırıyor. Bank of America, bu verileri ABD Hazine Bakanlığı’nın bir programı çerçevesinde verdiğini savunuyor. Ancak Yargı Komitesi, Bank of America’nın Kara Para Aklamayı Önleme Yasası’na ve Banka Gizlilik Yasası’na uymadığını iddia ediyor.

Yasal Reformlara Yol Açabilir

Yargı Komitesi, Bank of America’nın FBI’a gönderdiği e-postayı incelemek istiyor. Bu e-posta, Bank of America’nın müşterilerinin finansal verilerini FBI’a nasıl aktardığını gösteriyor. Bu soruşturma, Amerikan vatandaşlarının finansal gizliliğinin korunması için yasal reformlara yol açabilir.

Bank of America dışında Citibank da daha önce mahkemeye çağırılmıştı. Citibank’ın da FBI ile finansal veri paylaşımı yapmış olabileceğiyle ilgili soruşturma yapılmıştı.