SPK bülteninde yer alan bilgilere göre, Şirket’in tek pay sahibi Akfen Holding AŞ’ye ait 340.370.703 TL nominal değerli paylar 9,80 TL sabit fiyat üzerinden halka arz edilecek.

akfye

Onaylı izahname öncesi yayınlanan taslak izahname bilgilerine göre Akfen Enerji’nin halka arz detayları şöyle;

AKFYE Halka Arz Detayları

Borsa İstanbul’a yeni bir yenilenebilir enerji şirketi geliyor.

Satışa sunulacak pay miktarı; 340.370.703

Halka arz fiyatı; 9,80 TL

Dağıtım şekli; Oransal dağıtım

RGYAS Halka Arzı Yatırımcısından Talep Topluyor! RGYAS Halka Arzına Dair Detaylar RGYAS Halka Arzı Yatırımcısından Talep Topluyor! RGYAS Halka Arzına Dair Detaylar

Halka arz kodu; AKFYE

İşlem göreceği Pazar; BİST Yıldız Pazar

Fiyat istikrarı; 30 gün süreyle planlanıyor

Akfen Enerji

2009 yılında ilk HES tesisini devreye alarak elektrik üretimine başlayan Akfen Yenilenebilir Enerji, son 10 yılda OECD ülkeleri arasında en yüksek enerji talebi artışının gerçekleştiği Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir.

Akfen Yenilenebilir Enerji, Türkiye’nin en iyi doğal kaynaklarına sahip bölgelerinde çoğu son 5 yılda devreye alınmış ve çeşitlendirilmiş modern enerji santralleri ile ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır.

Yenilebilir enerjiye destek sağlanması ile doğal gaza olan bağımlılığın azaltılmasına ilişkin ulusal strateji, ABD Doları cinsi sabit alım garantisi ile yenilenebilir enerji teşvik sisteminin getirdiği gelir öngörüsü, istikrarlı marjlar ve geliştirmede finansman sağlama kolaylığı Türkiye’de yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi arttırmaktadır.

Ocak 2023’te Akfen Holding EBRD* ve IFC’nin** Akfen Yenilenebilir Enerji’deki hisselerini satın almak suretiyle şirketin %100 sahibi oldu.   

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş’nin portföyü yenilenebilir kaynaklarından enerji üretimi ve toptan elektrik satış ticaretinden oluşmaktadır. Akfen Toptan Satış, Akfen Yenilenebilir Enerji santrallerince gerçekleştirilen üretimin toptan satış piyasasına yönelmesinde dağıtım kanalı görevi görmektedir. Toptan enerji satış fiyatlarındaki volatiliteye karşı alım garantisinin kullanılmaması durumunda ise korunma imkanı sağlamaktadır.

Yenilenebilir enerji projelerinin gerek geliştirme aşamasında gerekse lisanslamadan, inşaat ve işletme aşamasına kadar kanıtlanmış tecrübeyle yoluna devam eden Akfen Yenilenebilir Enerji, yalın ve verimli organizasyon yapısı ile maliyet kontrolüne güçlü bir şekilde odaklanmaktadır.

Akfen Yenilenebilir Enerji, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından 1000 MW’lık enerji üretim santrali portföyüne ulaşmak için yatırımlarına devam etmektedir.