Boğaziçi Beton Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BOBET) Kayseri’de güneş enerjisi santrali kuracak

BOBET, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, Kayseri’nin Felahiye ilçesinde 14,998 MWe üretim hacmine sahip güneş enerjisi santrali (GES) yatırımı için T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 20.10.2023 tarihli ve 250 milyon TL tutarlı Yatırım Teşvik Belgesi aldığını duyurdu.

Şirket, yatırım teşviki kapsamında vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi ve KDV istisnası destek unsurlarından yararlanacağını belirtti.

BOBET, beton ve inşaat malzemeleri üreten bir şirkettir. Şirket, yenilenebilir enerji alanında da faaliyet göstermektedir. Şirketin hisseleri Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmektedir.

Çates Elektrik (CATES) Halka Arz Sonuçları Açıklandı, Kaç Lot Verdi? Çates Elektrik (CATES) Halka Arz Sonuçları Açıklandı, Kaç Lot Verdi?

BOBET, Kayseri’de kuracağı GES yatırımı ile hem enerji maliyetlerini düşürmeyi hem de çevreye katkı sağlamayı hedeflemektedir.

KAP Açıklaması

"Şirketimiz, Kayseri  ili Felahiye ilçesinde 14,998 MWe üretim hacmine sahip GES yatırımı (  Lisansız Güneş Enerjisi Santrali )  kapsamında  T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 20.10.2023 tarihli 560443 Teşvik Belge ve 1075106 Teşvik Belge ID numaralı  250.007.811  TL tutarlı ve 3 yıl süreli Yatırım Teşvik Belgesi alınmıştır.

Yatırım teşviki kapsamında;

Vergi indirimi ( %70, Yatırıma Katkı Oranı(YKO) %30)

Sigorta Primi İşveren Hissesi (6 Yıl) 

KDV istisnası destek unsurlarından yararlanılacaktır."