Seçim sonuçlarının netleşmemesi, 2022 yılında rekor seviyelere ulaşan borsanın yeni yılın ilk beş ayında istikrarsız bir performans göstermesine neden olmuştu.

Seçimlerin ardından borsada yaşanan yükseliş, yatırımcıları sevindirdi. 28 Mayıs’tan bu yana borsa, yüzde 46 oranında değer kazandı.

Ancak bu yükselişten en çok faydalananlar, 1 milyon lira ve üzerinde portföyü olan yatırımcılar oldu.

Twitter’da paylaştığı analize göre, İris Cibre, diğer yatırımcı gruplarının portföy değerlerinin, yatırımcı sayısındaki artışla paralel bir şekilde arttığını belirtti. Ancak 1 milyon lira ve üzerinde portföyü olan yatırımcılar, portföy değerlerini yüzde 100’ün üzerinde artırarak, borsadaki büyük kazananlar oldular.

Borsada yaşanan bu hareketlilik, Türkiye ekonomisinin geleceği hakkında da soru işaretleri yarattı. Bazı analistler, borsanın ekonomik gerçekleri yansıtmadığını, seçim sonrası oluşan iyimserliğin geçici olduğunu öne sürdü. Bazıları ise borsanın ekonomik toparlanmanın habercisi olduğunu, seçim sonrası oluşan istikrarın uzun süre devam edeceğini dile getirdi.

Cibre, portföyü 1000 lira altındaki yatırımcı sayısında yüzde 32’lik bir artış olduğunu belirtti. Bu paraların ise portföyü yatırımcı sayısı artışından fazla büyüyen tek grup olan 1 milyon TL üzeri portföylere gittiğini söyledi.

Cibre, Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu:

"8 ay sonra karşılaştırmalı BİST Yatırımcı Analizi:) 1 Mio TL ve üzeri portföye sahip 3,67% yatırımcı toplam portföyün 89,09%'una sahip Kısaca BİST'i yönlendiren 136.850 kişinin izin verdiği ölçüde para kazanma imkanına sahip 4,3 Milyon yatırımcımız var Temmuzda Bist yatırımcı sayısı 80bin kişi düşmüş Nisan, tepe noktasından, beri ise düşüş 370bin kişi Kasım 2022-Haziran 2023 arası; Toplam Portföy değer artışı 14%, Yatırımcı sayısı artışı 34,4%. Çünkü asıl parsayı toplayan taraf olan 1mio üzeri portföylerin artış oranı 13% te kalmış Yatırımcı sayısında en yüklü artış 1000-10,000 TL arası portföy büyüklüğünde gerçekleşmiş 1000-5000 TL arasında yatırımcı sayısı 98% artmış:) En enteresanı ise, skala bazında bakıldığında yatırımcı artış sayısı ile portföy değer artışları hemen hemen aynı oranda artmış Tüm bu rakamların bana anlattığı şu; küçüklerin girişi borsayı akümüle etmiş/beslemiş fakat para kaybeden ve portföyü 1000 TL altına düşen 32%'lik bir yatırımcı sayısı artışı olmuş. Bu paralar da portföyü yatırımcı sayısı artışından fazla büyüyen tek grup olan 1mio TL üzeri portföylere gitmiş"

Günün Önemli Borsa Ve Şirket Haberleri 14 Haziran 2024 Günün Önemli Borsa Ve Şirket Haberleri 14 Haziran 2024

borsada-son-sekiz-ayda-kazananlar