Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 22 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 22 Temmuz 2024

Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş. (NATEN), Ankara Beypazarı’nda Eti Soda Fabrikası’nın elektrik ihtiyacını karşılamak için güneş enerjisi santrali (GES) kuracak.

NATEN, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. ile “Anahtar Teslim Arazi Tipi Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu sözleşmesi imzaladığını duyurdu. Şirket, bu yatırımla hem güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayacak hem de karbon emisyonunu azaltacak.

Sözleşme bedeli KDV hariç 2.490.045 dolar (67.184.920 TL+KDV) olarak belirlendi. Sözleşme kapsamında santralin kurulum süresi ve kapasitesi hakkında ise henüz bir bilgi verilmedi.

KAP Açıklaması

GES kurulumuna ilişkin NATEN tarafından KAP'a yapılan duyuru şu şekilde:

"Şirketimizin güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Ankara Beypazarı’nda bulunan Eti Soda Fabrikası’nın elektrik ihtiyaçlarını karşılamak üzere Naturel Yenilenebilir Enerji Ticaret A.Ş. ile Eti Soda Üretim Pazarlama Nakliyat ve Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. arasında “Anahtar Teslim Arazi Tipi Öztüketim Güneş Enerji Santrali” kurulumu sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu yatırım ile güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanırken aynı zamanda karbon emisyonunun azalmasına da büyük katkıda bulunulacaktır. Sözleşme bedeli KDV hariç 2.490.045,74 USD’dir (67.184.920,13 TL+KDV).

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygıyla duyurulur"