Biotrend Çevre ve Enerji Yatırımları A.Ş. (BIOEN) tarafından 4 Ocak 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirimde bağlı ortaklık Biotrend İleri Dönüşüm ve Honeywell UOP arasında kimyasal ileri dönüşüm projesi hakkında imzalanan sözleşme hakkında açıklama yapıldı. 

Yapılan açıklamada, Biotrend İleri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sanayi Anonim Şirketi ve Honeywell International Inc.’in grup şirketlerinden olan UOP Limited (“Honeywell UOP Limited“) arasında i) Lisans Sözleşmesi ii) Garanti Sözleşmesi iii) Ana Ekipman Tedarik Sözleşmesi imzalandığı duyuruldu.

KAP Açıklaması

Şirket tarafından yapılan açıklamada, '' 29.03.2023 tarihli özel durum açıklamamızda belirtildiği üzere, Şirketimiz bağlı ortaklıklarından olan Biotrend İleri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sanayi Anonim Şirketi ve Honeywell International Inc.’in grup şirketlerinden olan UOP Limited (“Honeywell UOP Limited“) arasında

i) Lisans Sözleşmesi

Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu Enerji Şirketi Ülke Geneli Kazandığı İhaleleri Duyurdu

ii) Garanti Sözleşmesi

iii) Ana Ekipman Tedarik Sözleşmesi

akdedilmiştir.

Ayrıca, 25 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 24 Kasım 2023 tarihli ve 7885 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Şirketimizin bağlı ortaklığı Biotrend İleri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sanayi A.Ş. tarafından İzmir ilinde gerçekleştirilecek Nafta ikamesi geri dönüşümden piroliz yağı üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı, teşvik verilmesine karar verilmiştir.

Projenin yapılandırılmasına ilişkin Mühendislik, Tedarik ve Kurulum (EPC) şartları ile bakım ve onarım hizmetlerine ilişkin devam eden proje finansman çalışmaları da göz önünde bulundurularak daha önce imzalanan protokoller  doğrultusunda, projenin devamı için esas olan nihai sözleşme HoneywellUOP Limited ve Biotrend İleri Dönüşüm ve Yenilenebilir Enerji Teknolojileri Sanayi Anonim Şirketi arasında akdedilmiştir.

İşbu açıklamanın İngilizce çevirisi ekte yer almaktadır. Açıklama metinlerinin Türkçe ve İngilizce versiyonları arasında herhangi bir çelişki olması halinde, Türkçe versiyon esas alınacaktır.

Saygılarımızla'' denildi.