İki iş günü talep toplayan Europen Endüstri halka arz sonuçlarına göre yatırımcıların hesaplarına kaç lot geçti.  Önümüzdeki hafta Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmesi beklenen Europen halka arzında, yaklaşık olarak 73 bin yatırımcı istediği miktarda lot sahibi oldu. Talepler arasında görüntülenen en yüksek dağıtım ise, 50.000 oldu.

33.780.000 adet payın EUREN koduyla satışa çıktığı halka arzda fiyat 16,25 TL olarak belirlenmişti. 2-3 Haziran tarihleri ve 10:30 – 13:00 saatleri arasında talepleri karşılayan şirketin halka arz büyüklüğü 548,9 Milyon TL olacak. Şirketin, halka arz sonrası 6 ay boyunca bedelli sermaye artırımı yapmama taahhüdü bulunuyor. Öte yandan, hangi gün işlem görmeye başlayacağına dair şirketten henüz açıklama yapılmadı.

europen dağıtım

KAP üzerinden yapılan resmi açıklamada;

2-3 Haziran 2022 tarihlerinde talep toplanan Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarının halka arzında 1 TL nominal değerli pay fiyatı 16,25 TL olarak belirlenmiştir. Borsa İstanbul tarafından paylaşılan verilere göre, nominal halka arz büyüklüğü olan 33.780.000 TL’nin 1,07 katına denk gelen 36.058.960 TL nominal değerli talep gelmiştir. Halka arz sonucunda sermaye artırımı yoluyla satışa sunulan 33.780.000 TL nominal değerli payların satışı gerçekleşmiştir.

europen sonuç

Europen Endüstri, yeni payların halka arzı neticesinde elde edeceği brüt halka arz gelirinden, ilgili masraf ve maliyetler düşüldükten sonra kalan fonun kullanımını şöyle değerlendirecek;

-          Yatırımların Finansmanı

-          Yatırımlara İlişkin İşletme Sermayesinin Güçlendirilmesi

-          Mevcut Faaliyetlere İlişkin İşletme Sermayesinin Güçlendirilmesi

-          Kısa Vadeli Kredilerin Kapatılması

Europen Endüstri Hakkında

1965 yılında sektöre cam ticareti ile başlayan İdris Hatipoğlu, o yıllarda Türkiye’de cam fabrikası olmadığı için Amerika ve İngiltere’den ithal edilen camları Eskişehir’deki dükkânın da satmaya başladı.

Daha sonra Türkiye Şişecam fabrikasının kurulmasıyla Eskişehir bayiliğini alarak cam toptancılığında faaliyet gösterdi. Bu işi Bursa’da açtığı 2.depo ile büyüttü. 1985 yılına kadar cam toptancılığı ve araba camları satışı ile devam etti.

Isı yalıtımının önem kazanmaya başladığı dönemde, 1985 yılında Türkiye’nin 2. ısıcam tesisini oğlu İsmail Hatipoğlu ile kurdular. Bu cam sanayiciliğinin başlangıcı oldu.

Tab Gıda Halka Arz Olacak Tab Gıda Halka Arz Olacak