23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler 23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler

Borsada haftanın son gününde şirketler tarafından yapılan önemli KAP bildirileri, yapılan pay geri alımları belli oldu. Yatırımcılar bu hafta borsaya yoğun ilgi gösterdi. Halka arzların artması ve şirketler tarafından dev yatırımların gerçekleşmesi karlılık oranının artmasını sağlarken aynı zamanda borsanın yükselişini sürdürmesini sağladı. Yatırımcılar günlük olarak şirketler tarafından duyurulan önemli gelişmeleri takip etmeye devam ediyor.

BIST 100 endeksi, dün günü yüzde 0,20 artışla 10.268,58 puandan tamamlamıştı. 10 Mayıs itibariyle Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,08 yükselerek puandan 10.276,76 başladı. Bankacılık endeksi yüzde 0,32 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,06 değer kaydetti. Sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 0,98 ile metal ana sanayi, en çok kaybettiren yüzde 2,65 ile madencilik oldu.

ŞİRKETLERDEN ÖNEMLİ GELİŞMELER

  • Mia Teknoloji (MIATK), Ekvita Italia srls ile Asya Kalkınma Bankası ve Dünya Bankası’nın finanse ettiği projelere adi ortaklık yapısı altında birlikte katılım sağlamak üzere stratejik bir çerçeve sözleşme imzaladı.
  • Kontrolmatik Teknoloji (KONTR); Kontrolmatik Technologies, Pomega Energy Storage Technologies ve Siemens Industry’nin “Mühendislik ve Çözüm İttifakı” kurmak üzere mutabakat anlaşması imzaladığını açıkladı. 
  • Koza Altın (KOZAL), büyük çoğunluğu deprem bölgesine olmak üzere 2023 yılında toplam 598,7 milyon TL yardım yaptığını duyurdu.
  • Tab Gıda (TABGD), işlettiği cadde restoranlarının elektrik tüketimini yenilenebilir kaynaklardan temin ettiğini belgeleyen uluslararası yenilenebilir enerji sertifikası (I-REC) aldığını açıkladı.
  • Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE), Romanya’daki Sunway Energy S.R.L. ünvanlı şirketin kuruluş işlemlerinin tamamlandığını açıkladı.
  • Türkiye Sigorta (TURSG), 330,47% bedelsiz sermaye artırım kararı aldı.

PAY GERİ ALIMI YAPAN ŞİRKETLER

  • KLSYN, paylarının geri alınması kapsamında 30.000 adet payı 6,70 TL fiyattan geri aldı.
  • MPARK, paylarının geri alınması kapsamında 20.000 adet payı 254,75 – 261,50 TL fiyat aralığından geri aldı.
  • SARKY, paylarının geri alınması kapsamında 4.390 adet payı 33,80 TL fiyattan geri aldı.

10 Mayıs tarihinde temettü ödemesi yapacak bir şirket bulunmamakta. 

Editör: Umut Köse