Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), bazı paylarda fiyat dalgalanmalarına karşı tedbir uygulayacağını açıkladı.

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 22 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 22 Temmuz 2024

Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, Akın Tekstil A.Ş. (ATEKS.E), Bak Ambalaj Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BAKAB.E), Formet Çelik Kapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. (FORMT.E) ve Martı Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (MRGYO.E) paylarının 23 Ekim 2023 tarihinden 22 Kasım 2023 tarihine kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyeceğini duyurdu.

Emipr Paketi Tedbiri Uygulanacak

Euro Kapital Yatırım Ortaklığı A.Ş. (EUKYO.E) paylarında fiyat dalgalanmalarını önlemek için emir paketi tedbiri uygulanacak.

Borsa İstanbul A.Ş., Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, EUKYO.E paylarının 23 Ekim 2023 tarihinden 22 Kasım 2023 tarihine kadar emir paketi tedbiri ile işlem göreceğini duyurdu.

Açıklamada, emir paketi tedbirinin, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması uygulamalarını kapsadığı belirtildi.

Ayrıca, ilgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirlerinin de emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edeceği ifade edildi.