Savunma Devi İHA Üretimine Katılacak, Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı Savunma Devi İHA Üretimine Katılacak, Milyon Dolarlık Sözleşmeye İmza Attı

Mia Teknoloji, elektrikli ulaşım için rota optimizasyonu projesi geliştirdi.

Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK), şehirlerdeki elektrikli ulaşımın etkili bir şekilde yönetilmesini ve optimize edilmesini sağlamak amacıyla bir Ar-Ge projesi geliştirdiğini açıkladı.

MIATK, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, bağlı ortaklıklarından Tripy Mobility Teknoloji A.Ş.'nin Ar-Ge Birimi tarafından geliştirilen Mikromobilite Saha Operasyonu Rota Optimizasyonu Projesi’nin (EKOMOB) Gazi Üniversitesi Teknopark Yönetimi tarafından onaylandığını duyurdu.

Buna göre, Mia Teknoloji, 6,4 milyon TL bütçeli EKOMOB projesi ile mobilite firmalarının operasyonlarını optimize etmek ve enerji verimliliğini artırmak için bir yazılım geliştirecek.

Proje kapsamında, elektrikli araçların şarj durumları, trafik yoğunluğu, müşteri talepleri, personel verimliliği gibi parametreler dikkate alınarak en uygun rotalar belirlenecek. Bu sayede, yakıt tasarrufu sağlanması, personel maliyetlerinin azaltılması, müşteri sadakatinin artırılması ve rekabetçi üstünlük sunulması hedefleniyor.