Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KMPUR), poliüretan ürünleri üreten bir şirkettir. Şirket, 11 Ağustos 2023 tarihinde KAP’a bir açıklamaya konu oldu. Bu açıklamada, MKK tarafından şirketin hak kullanım işlemleri ile ilgili bilgi verildi. Hak kullanım işlemleri, şirketin sermaye artırımı, bedelsiz hisse dağıtımı ve temettü ödemesi gibi işlemlerini kapsar. Bu işlemler, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) tarafından takip edilir. MKK, sermaye piyasası araçlarının kaydını tutan ve bunlara ilişkin hakların kullanılmasını sağlayan bir kuruluştur.

KAP Açıklaması

"KİMTEKS POLİÜRETAN SANAYİ VE  TİCARET A.Ş.’nin  09.08.2023 tarihinde başlayan % 100 oranındaki bedelsiz sermaye artırım işleminde, kaydileşmiş  pay senetlerinin artırım karşılıkları  ilgili  üyelerin müşteri alt   hesaplarına 11.08.2023 tarihinde alacak kaydedilmiştir."

LUKSK, Gayrimenkul Şirketini Devralarak Birleşme Kararı Aldı LUKSK, Gayrimenkul Şirketini Devralarak Birleşme Kararı Aldı

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KMPUR) Faaliyeti Nedir?

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KMPUR), poliüretan sistemleri üreten ve ihracat yapan bir şirkettir. Poliüretan, ayakkabı, otomotiv, mobilya, yalıtım ve inşaat gibi farklı sektörlerde kullanılan bir kimyasal malzemedir. KMPUR, Türkiye’nin ilk yerli poliüretan sistem evi olarak 1983 yılında kurulmuş ve 2015 yılında Kimteks Kimya’dan ayrılarak bağımsız bir şirket haline gelmiştir. KMPUR, Gebze’de 120.000 ton ve Avrupa’da 25.000 ton üretim kapasitesine sahip olup, Düzce’de yeni bir tesis kurarak kapasitesini 200.000 tona çıkarmayı planlamaktadır. KMPUR, 5 kıtada 50’den fazla ülkeye ihracat yaparak sektörde lider konumdadır.