Norveç Varlık Fonu'nun Bu Yıl En Fazla Alım Yaptığı Koç Holding Şirketleri Belli Oldu! Dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu'nun en fazla alım yaptığı Koç Holding şirketleri araştırılıyor. İşte o hisseler halkaarz.net adresinde yer alıyor.

Norveç Varlık Fonu, Bank of America ve benzeri yabancı borsalardan yatırımcıların aldığı hisseler ülke genelindeki yatırımcılar tarafından merakla takip ediliyor. Özellikle dünyanın en büyük varlık fonu arasında yer alan Norveç Varlık Fonu tarafından da en fazla alınan Koç Holding hisseleri belli oldu.

1990 yılından itibaren de ülkenin petrol ve doğalgaz üretimi getirilerinde yabancı ülkelerde ki hisse seneti, tahvil ve emlak piyasalarına da yatırım yapıyor. Norveç hükümeti de fon gelirlerinin çok az bölümünü kullanabilirken geri kalan yüksek ısımda ise gelecek nesiller için de biriktiriliyor. 

YABANCININ ALDIĞI KOÇ HOLDİNG HİSSELERİ

 Norveç Varlık Fonu tarafından alınan 5 hisse belli oldu: 

Tüpraş (#TUPRS) 121.72 milyon dolar

Holding Şirketinin Ortağı Sermayesini 900 Milyon TL'ye Çıkardı Holding Şirketinin Ortağı Sermayesini 900 Milyon TL'ye Çıkardı

Koç Holding (#KCHOL) 106,15 milyon dolar

Türk Traktör (#TTRAK) 60,27 milyon dolar

Yapı Kredi (#YKBNK) 46,35 milyon dolar

Ford Otosan (#FROTO) 38,37 milyon dolar

İşte yabancının en çok topladığı hisselere olan ilgi sürerken bu süreçte de küçük ve büyük yatırımcılar da bu hisseleri takip ediyor. Yabancıların alım yaptığı hisselerde artış beklentisi oluşurken seçim belirsizliği dolayısıyla net olarak tarih bilinmiyor. İlerleyen dönemde erken seçim belirtisi oluşmazsa yabancı yatırımcının gelme süresi oldukça kısalacaktır.

Editör: Umut Köse