Patrondan SASA hissesi satışı yatırımcısına duyuruldu... Erdemoğlu şirketi, SASA hisselerinin %1.26 hissesini yabancı yatırımcıya sattığını duyurdu.

Erdemoğlu, işlem sonunda SASA’nın yaklaşık yüzde 60’ına sahip olmayı öngördüğünü dile getirdi. Holding şu anda şirkette doğrudan yüzde 61 ve dolaylı olarak yüzde 81,8 oranında paya sahip konumdadır.

Erdemoğlu Holding son açıklamasında satış işleminin tamamlandığını, hisselerin 53 TL den satıldığını ve satış işleminden toplam 3.55 Milyar Lira elde edildiğini açıkladı.

Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler Kimi 15 Kat Kimi 10 Kat! Yatırım Önerileri Sonrasında Zirve Yapan Hisseler

Yabancıya Hisse Satışı Açıklaması

Şirket tarafından yapılan açıklamada, ''Erdemoğlu Holding A.Ş., elindeki SASA Polyester Sanayi A.Ş. ("SASA") adi hisselerinin bir kısmının ödenmiş sermayesinin yaklaşık %1,1’ine denk gelen yaklaşık 56,7 milyon adet hisseyi, yaklaşık 3,55 milyar TL brüt gelir elde etmek üzere satışına başladığını duyurmaktadır. Satış (hızlandırılmış talep toplama işlemi yoluyla) Türkiye dışında yerleşik, nitelikli kurumsal yatırımcılara yapılacak olup, hisse başına fiyat da dahil olmak üzere nihai koşullar derhal başlayacak olan hızlandırılmış talep toplama süreci yoluyla belirlenecektir. Erdemoğlu İşlem’in koşullarını ve zamanlamasını değiştirme hakkını saklı tutar. SASA Hisseler’in satışından doğrudan herhangi bir gelir elde etmeyecektir. İşlem’in borsa dışı işlem yoluyla gerçekleşmesi beklenmektedir. İşlem kapsamında HSBC Bank plc (“HSBC”) tek küresel koordinatör ve talep toplayıcısı olarak atanmıştır. Erdemoğlu halihazırda SASA’nın çıkarılmış sermayesinin yaklaşık %61'ine doğrudan ve yaklaşık %81,8'ine dolaylı olarak (Merinos Halı Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Dinarsu İmalat ve Ticaret Türk A.Ş.’nin sahip olduğu hisseler de dahil olmak üzere) sahiptir ve İşlem’in başarıyla tamamlanmasının ardından SASA’daki beklenen doğrudan hissedarlık payı 60 civarında olacaktır. İşlem’in tamamlanmasını takiben Erdemoğlu, SASA’nın çoğunluk pay sahibi kalmaya devam edecek ve SASA’daki yönetim kontrolünü sürdürecektir. Erdemoğlu’nun SASA’ya olan bağlılığı ve desteği devam etmektedir. Erdemoğlu, HSBC ile Erdemoğlu’nun elinde kalan SASA hisseleri için, mutat istisnalara tabi olmak üzere, 90 günlük bir satmama taahhüdü verilmesi üzerinde anlaşmaya varmıştır. Gelirlerin Kullanımı Erdemoğlu, SASA’nın 8 Haziran 2023 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu’na (" SPK") SASA’nın net borçlanma oranını düşürmek amacıyla dört milyar Türk Lirası'na kadar geri ödemede düşük öncelikli ikincil borç niteliğine sahip (ardıllaştırılmış), vadesiz ve şarta bağlı paya dönüştürülebilir borçlanma aracı (“Borçlanma Aracı”) ihraç etmesi için onay başvurusunda (“SPK Başvurusu”) bulunma niyetine ilişkin duyurusuna dikkat çekmektedir. Borçlanma Aracı’nın dönüştürme fiyatı ve kupon oranı Erdemoğlu ve SASA arasında ihraç sırasında belirlenecek olup, kupon oranının SASA lehine bir oranda belirlenmesi ve dönüşüm fiyatının İşlem’deki plasman fiyatına eşit olması beklenmektedir.'' açıklamalarında bulunuldu.

Editör: Ece Çavuşlu