Eis Eczacıbaşı İlaç, Sınai ve Finansal Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ECILC), kanser tedavisinde kullanılan bir radyonüklid ürününün üretim kapasitesini artırmak için 35 milyon avroluk yatırım yapacağını açıkladı. Yatırımın güncel kurla değeri 1.008.767.900 Türk Lirası olarak seyrediyor.

Şirket, "Lu 177" adlı ürünün global talebinin artması nedeniyle Gebze’deki tesisinde mevcut üretim hatlarını genişleteceğini ve yeni bir üretim tesisi kuracağını duyurdu. Yatırımın 2026 yılında tamamlanacağını belirtiliyor.

ECILC, Lu 177 ürününü ABD ve AB standartlarına uygun olarak üst düzey teknoloji uygulamaları ile global pazarlara dağıtmayı planladığını kaydetti.

21 Mayıs Salı Günün Önemli Şirket ve Borsa Gelişmeleri 21 Mayıs Salı Günün Önemli Şirket ve Borsa Gelişmeleri

Şirket, bu ürünün hedefe odaklanan reseptör moleküller ile bağlanarak damar yolu ile hastaya verildiğini ve başlıca nöroendokrin ve prostat kanseri tedavilerinde kullanıldığını bildirdi. İlaç üreticilerinin diğer kanser türlerinin tedavilerinde de kullanılması yönünde çalışmalarını devam ettirdiği ifade edildi.

KAP Açıklaması

35 milyon avroluk yatırıma ilişkin KAP'ta yapılan açıklama şu şekilde:

"İş ortaklığımız Eczacıbaşı Monrol Nükleer Ürünler San. ve Tic. A.Ş. (“Eczacıbaşı Monrol”)’nin 11 Eylül 2023 tarihinde (bugün) yapılan Yönetim Kurulu toplantısında; Eczacıbaşı Monrol’ün hali hazırda üreticisi olduğu, taşıyıcı radyoaktif molekül içermeyen (non-carrier added “n.c.a”) Lu 177(*) ürününde artan global talep doğrultusunda, üretim kapasitesinin kademeli olarak devreye alınarak 2026 yılında tamamlanacak şekilde artırılması amacıyla, yaklaşık 35.000.000 (otuzbeşmilyon) Avro tutarında yatırım yapılması kararlaştırılmıştır.  

Yatırım, Eczacıbaşı Monrol’ün Gebze tesisinde mevcut üretim hatlarının kapasite artışı yanında, yine Gebze yerleşkesinde yeni üretim tesisinin kurulmasını da kapsamaktadır. 

Eczacıbaşı Monrol söz konusu yatırım ile, n.c.a. Lu 177 ürününü, ABD ve AB standartlarına uygun olarak üst düzey teknoloji uygulamaları ile global pazarlara dağıtmak üzere üretmeyi planlamaktadır. 

(*)Radyonüklid tedavisi olan n.c.a Lu 177, hedefe odaklanan reseptör moleküller ile bağlanarak damar yolu ile hastaya verilmekte olup, hedefe yönelik kanser tedavilerinde kullanılmaktadır. Günümüzde başlıca kullanım alanları nöroendokrin ve prostat kanseri tedavileri olup, ilaç üreticileri diğer kanser türlerinin tedavilerinde de kullanılması yönünde çalışmalarını devam ettirmektedir."