Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri A.Ş. (YEOTK), tarafından yapılan KAP bildirisine göre şirket enerji sektöründe faaliyet gösteren firmaya yüzde 49 oranında ortak oldu. Yapılan KAP bildirisinde şirketin enerji alanında yer alacağı yeni projeler ve yatırım süreçlerinin hızlandırılması amacıyla firmayla ortak olunduğu bildirildi.

ŞİRKETİN YÜZDE 49'UNA ORTAK OLUNDU

Yeo Teknoloji Enerji ve Endustri A.Ş. (YEOTK) tarafından yapılan bildiriye göre şirket güneş enerjisi santralleri kurulumu ve proje geliştirmesi konusunda faaliyet gösteren Seiso Enerji Sistemleri Mühendislik’in 49%’una ortak olmak için anlaşmaya vardığını açıkladı. Teknoloji şirketi tarafından duyurulan yeni anlaşmanın faaliyetlere olumlu şekilde yansıması bekleniyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada yurtiçi ve yurtdışında bu ortaklıkla konut, mesken ve sanayi tesisleri Çatı GES projeleri, mikro şebeke uygulamaları ile 10 MW altı projelerdeki pazar payının artırılması ve finansal enstrümanlarını Türkiye'de daha geniş bir kitleye yayılmasını hedeflediklerini belirtti.

Şirket tarafından yapılan Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) açıklamasında şu ifadedelere yer verildi;

"Güneş enerjisi santralleri kurulumu ve proje geliştirmesi konusunda faaliyet gosteren Seiso Enerji Sistemleri Mühendislik Sanayi Ve Ticaret A.Ş. 'ye %49 oranında ortak olunması konusunda anlaşmaya varılmıştır.

2008 yılında kurulan Seiso Enerji, yurtiçi ve yurtdışında özellikle endüstriyel ve sanayi tipi Çatı GES projelerinde sektörün öncü konumunda olup bugüne kadar 300 MW'in üzerinde proje tamamlamıştır. Gerçekleştirdiği projeler arasında Antalya Stadı'nın çatısına kurulan GES projesi, Türkiye'de kurulan ilk güneş takip sistemli arazi GES projesi ve Benelux (Belçika, Hollanda, Lüksemburg) bölgelesinde kurulumunu tamamladığı 150 MW'ın üzerinde proje bulunmaktadır. 

Seiso Enerji'nin çoğunluk hisselerine sahip olan Solimpeks Enerji Grubu, 2000'li yıllardan bu yana endüstriyel ve ev ısıtmalarında kullanılan yüksek verimli flat kollektör, ısı pompası ve boyler üretimi, kurulumu ve ihracat odaklı yenilenebilir enerji teknolojileri üretimiyle 80'den fazla ülkeye ihracat yapmakta ve Türkiye genelinde 200'ün üzerinde bayi yapılanmasıyla Türkiye pazarında evsel ve ticari pazara erişim sağlamaktadır.

23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler 23 Mayıs'ta Borsa ve Şirketlerden Haberler

Enerji teknolojileri ekosistemi kurmak üzere çalışmalar yürüten Yeo Teknoloji bu ortaklıkla konut, mesken ve sanayi tesisleri Çatı GES projeleri, mikro şebeke uygulamaları ile 10 MW altı projelerdeki pazar payının artırılması ve finansal enstrümanlarını Türkiye'de daha geniş bir kitleye yaymayı hedeflemektedir. Bunun yanı sıra, SEİSO'nun özellikle Benelux ülkelerindeki tecrübesi ile diğer Avrupa ülkelerinde yeni pazarlar yaratılması planlanmaktadır.

İşbu açıklamamız ile açıklamamızın İngilizce çevirisi arasında herhangi bir farklılık olması durumunda, Türkçe açıklama esas kabul edilecektir."

YEOTK HİSSELERİ NE DURUMDA?

Borsa İstanbul'da YEOTK koduyla işlem gören şirket hisseleri 7 Mayıs itibariyle 210,70 TL seviyesinde. Hisse günlük bazda yüzde 3,92 değer kaybı yaşarken haftalık bazda ise yüzde 1,82 oranında eksiye düştü. YEOTK hisselerinde son ayda da yüzde 5,52 oranında değer kaybı görüldü. Fakat şirket geçtiğimiz yıldan bu yana yatırımcısına yüzde 258,03 oranında kazanç sağladı. Son dönemlerde düşüşte olan teknoloji şirketinin yapılacak yatırımlarla birlikte tekrar değerlenmesi bekleniyor.

Editör: Umut Köse