Türkiye'nin en büyük kamu bankaları arasında yer alan Vakıfbank tarafından 350 milyon ve 330 milyon dolar olmak üzere toplamda 700 milyon dolar üzerinde DPR seküritizasyon işlemi gerçekleştirildi. Banka tarafından gelen açıklamalara göre de yurt dışı fonlaması tarafında farklı yapılar ve vade için yeni işlemler gerçekleştirmeye devam ediliyor. Vakıfbank son 6 farklı işlem de, en az 24 ay geri ödemesiz dönem içeren toplamda 5 yıl (60 ay) vadeli; euro ve dolar ile farklı 2 dilimden oluşan seküritizasyon işlemini başarıyla tamamladı.

KAP'a yapılan açıklama sonrasında ise bu işlemin Türk bankaları arasında da doğrudan fonlama alanında en büyük tutarlı seküritizasyon işlemi oldu.

2,2 Milyar TL'lik Dev Alım Yapıldı! Yatırım Şirketinin En Çok Aldığı Hisseler 2,2 Milyar TL'lik Dev Alım Yapıldı! Yatırım Şirketinin En Çok Aldığı Hisseler

Bu işlemi uluslararası 2 banka da katılım sağladı. 

KAP'A AÇIKLAMA YAPILDI

KAP'a yapılan açıklama da aşağıdaki ifadelere yer verildi:

"VakıfBank, 350 milyon Euro ve 330 milyon Dolar olmak üzere toplam 700 milyon Doların üzerinde Diversifed Payment Rights (DPR) seküritizasyon işlemi gerçekleştirmiştir. Söz konusu işlem, Türk bankaları arasında doğrudan fonlama şeklinde gerçekleştirilen en büyük tutarlı seküritizasyon işlemi olma özelliğini taşıyor.

Seküritizasyon programı altında 6 farklı işlemde, en az 2 yıl geri ödemesiz dönem içeren toplam 5 yıl vadeli, Euro ve Dolar olmak üzere iki dilimde gerçekleştirilen işleme toplam 6 farklı uluslararası yatırımcı katılım sağlamıştır."

VAKIFBANK GENEL MÜDÜRÜ AÇIKLAMA YAPTI

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, "Derecelendirme kuruluşu Fitch tarafından BB+ nota sahip DPR seküritizasyon programımız altında gerçekleştirdiğimiz işleme toplam 6 farklı uluslararası yatırımcı katılım sağladı. Daha önceki seküritizasyon işlemlerinde olmayan iki yeni uluslararası bankanın da işlemimize ilgi göstermesi, ülkemize ve Türk bankalarına yönelik artan iştahın net bir göstergesidi.

Bu alanda öncü bir banka olarak, Türkiye'ye ve Türk bankalarına yönelik yatırımcı algısının iyileşmesiyle artan fırsatları değerlendirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Devam eden pozitif momentumu yakından takip ederek farklı yapılar altında gerçekleştireceğimiz işlemlerle fonlama yapımızı çeşitlendirmeye de devam edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

Editör: Umut Köse