Peker Holding, 2024 yılında yeni bir halka arz yapmayı planlıyor.

peker-holding-halka-arz

SPK Halka Arzları Onaylamıyor, Milyonlar Borsayı Terk Etti

Bu açıklama, son zamanlarda borsada yaşanan dalgalanmalar nedeniyle küçük yatırımcıların sayısının azaldığı bir dönemde geldi. Merkez Kayıt Kuruluşu’na göre, son aylarda borsayı terk eden yatırımcı sayısı 1 milyonu aştı. Bu yatırımcıların çoğu, halka arz fırsatları için borsaya girmişti. Ancak Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), uzun süredir halka arz başvurularına onay vermiyor.

Borsadaki düşüş trendi ve tavan yapma olasılığı azalan hisseler de yatırımcıları tedbirli davranmaya itiyor.

Halka Arz Edilecek Şirket Hakkında

Bu ortamda, Peker Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Peker, şirketin faaliyet gösterdiği gayrimenkul, turizm, maden, sigorta, teknoloji ve havacılık sektörlerini tek bir holding şirketi altında birleştirerek, "Peker Yatırım Holding A.Ş" unvanlı olarak bu yıl içinde halka arz etmeyi amaçladıklarını duyurdu.

Hasan Peker, hem sürdürdükleri hem de yeni başlatacakları projeleri hayata geçirmek hem de halka arz sürecini başlatmak istediklerini belirtti ve GYO olabilmek için yurt içi ve yurt dışında belli oranlarda yatırım yapmaları gerektiğini, bu nedenle Türkiye’de de proje arayışlarının devam ettiğini söyledi.

Dev Projeler Dikkat Çekiyor

Peker, bugüne kadar Türkiye, Almanya, İngiltere, İspanya, Slovenya gibi 5 ülkede 58 projeyi tamamladıklarını, 13 projenin de devam ettiğini, bu projelerin toplam değerinin 633 milyon Euro olduğunu kaydetti.

72 Yıllık Maden Şirketi Borsada Halka Arz Oluyor! 72 Yıllık Maden Şirketi Borsada Halka Arz Oluyor!

Yönetim Kurulu Başkanı, bu yıl içinde Nordstern ve Erft Loft adlı iki projeye daha başlayacaklarını, bunların yatırım maliyetinin ise 200 milyon Euro olduğunu ifade etti.