20-21-22 Temmuz tarihlerinde halka arz olan Koroplast Temizlik Ambalaj Ürünleri’ne (KRPLS) Borsa İstanbul’da 1 ay süreyle açığa satış ve kredili işlem yasağı geldi.

Oransal dağıtım yöntemi uygulanarak 4,68 TL fiyatla halka arz olan şirket payları, 28 Temmuz 2022 tarihinde Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmeye başladı.

SPK, 2 Dev Bankanın Sermaye Artırımını Onayladı SPK, 2 Dev Bankanın Sermaye Artırımını Onayladı

5 Ağustos tarihinde -9,93% değer kaybıyla 7,44 TL fiyatla kapanış yapan şirket payları için, seans sonrasında Borsa İstanbul tarafından tedbir kararı getirildiği açıklandı.

KAP üzerinden yapılan açıklamada şöyle ifade edildi;

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AGHOL.E ve KRPLS.E payları 08/08/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 07/09/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Not: VBTS kapsamında getirilen tedbirler, payın işlem gördüğü pazarın/platformun işlem kuralları, pazar değişimi veya diğer nedenlerle uygulanan işlem esaslarından ayrı olarak değerlendirilir. Buna göre VBTS tedbirleri diğer düzenlemeler veya kararlarla uygulamaya alınan işlem esaslarının geçerlilik süresinden ayrı olarak tedbir süresinin sonuna kadar uygulanmaya devam eder.

SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.