Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DGNMO), Senegal’de mobilya üretimi yapmak için bir fabrika satın aldığını duyurdu.

DGNMO, Doğanlar Yatırım Holding Anonim Şirketi’nden devraldığı D’Afric Senegal Furniture S.A ünvanlı şirketin sermayesini temsil eden payların %100’ünü aldığını açıkladı. Fabrikanın açılışının 12 Eylül 2023 tarihinde Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’in katılımıyla yapılacağı bildirildi.

Şirket, fabrikada Biga Home markasıyla yatak, baza, başlık, döşemeli ürünleri üreteceğini ve Senegal pazarının yanı sıra Batı Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu’na, Moritanya’ya ve diğer Afrika ülkelerine ihracat yapmayı hedeflediğini belirtti. DGNMO, fabrikanın devir sürecinin mali ve hukuki süreçlerinin tamamlanmasının ardından Kamuyu Aydınlatma Platformu'ndan (KAP) bilgilendirme yapacağını kaydetti.

KAP Açıklaması

"Şirketimizin 12.05.2023 tarihli KAP açıklamasında, Şirketimizin 11.05.2023 tarihli Yönetim Kurulu Kararına istinaden yurt dışındaki mobilya sektöründeki büyüme hedefleri doğrultusunda; Senegal kanunlarına göre kurulmuş, D’Afric Senegal Furniture S.A (“D’Afric Senegal”) ünvanlı şirketin sermayesini temsil eden payların %100’ünün Doğanlar Yatırım Holding Anonim Şirketi’nden devralınmasına ilişkin işlemlere başlanmasına ve söz konusu pay devri izinlerine istinaden, en kısa sürede tamamlanarak ilgili mercilere bildirilmesine, tescil ve ilan edileceğine karar verildiği açıklanmıştı.

12.09.2023 Salı günü Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall’in katılımı ile Şirketimizin Dakar’da yer alan 50.000 m2 arazi üzerinde kurulu D’Afric Senegal mobilya fabrikasının açılışı gerçekleşecek olup, Şirketimizin Senegal’de Biga Home markasıyla yatak, baza, başlık, döşemeli ürünleri üretmesi ve Senegal pazarına ilave olarak 15 Ecowas (Bati Afrika Devletleri Ekonomik Topluluğu) ülkesi ve Moritanya öncelikli olmak üzere tüm Afrika pazarına ve ABD dahil deniz aşırı ülkelere ihracat yapılması hedeflenmektedir. D’Afric Senegal’in Şirketimiz tarafından devir sürecinin mali ve hukuki süreçleri tamamlanmasını müteakip Kamuoyuna bilgilendirme yapılacaktır. 

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı Borsa Güne Alıcılı Ve Yüksek Başladı

DGNMO Hisse

Doğanlar Mobilya'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamanın ardından, şirketin hisseleri yükselişe geçti.

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde (8 Eylül), 13,14 TL'den seans kapatan şirket hisseleri, 11-15 Eylül haftasının ilk işlem gününde saat 11.07 itibariyle, yüzde 5,78'lik bir yükselişle 13,90 TL'den işlem görüyor.

dgnmo-1