Borsa İstanbul (BİST), fiyat ve miktar hareketleri nedeniyle Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. SKYMD hisseleri için önleyici tedbirler alınmasına karar verdi.

Borsa İstanbul’dan Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) kararıyla uygulanan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, SKYMD hissesinin fiyatında aşırı dalgalanma görüldüğü belirtildi.

Bu sebeple, SKYMD paylarında 25 Ekim 2023-24 Kasım 2023 tarihleri arasında açığa satışa ve kredili işlemlere izin verilmeyeceği duyuruldu.

Borsa İstanbul, yaptığı açıklamada, VBTS’nin payların fiyat istikrarını korumak ve spekülatif işlemleri engellemek için uygulandığını ifade etti. Açıklamada, VBTS tedbirlerinin payın işlem gördüğü pazarın veya platformun işlem kurallarından bağımsız olduğu ve tedbir süresinin bitimine kadar devam edeceği vurgulandı.

Hisseler İkiye Katlanacak: 100 Lot 200 Lot Olacak Hisseler İkiye Katlanacak: 100 Lot 200 Lot Olacak

BİST, ayrıca SPK’nın 06 Şubat 2023 tarihli kararıyla BİST Pay Piyasası’nda tüm paylarda açığa satış işlemlerinin yasaklandığını ve bu yasağın ikinci bir duyuru yapılana kadar geçerli olduğunu ve yatırımcıların bu konuya dikkat etmeleri gerektiğini bildirdi.

Halka Arz Sonrası Yüzde 76,86 Kazandırdı

6 Aralık tarihinde Borsa İstanbul "Yıldız Pazar"da işleme başlayan SKYMD hisseleri, 7,00 TL'den halka arz edilmişti.

İlk işlem gününde seans açılışı itibariyle tavan fiyattan işlem gören SKYMD, 6 gündür tavan serisini bozmadan devam ediyor.

Borsadaki işlem fiyatından bu yana yüzde 76,86 yükselen yatırım şirketinin hisseleri, TSİ 11.42 itibariyle 12,38 TL'den işlem görüyor.