Alfa Solar Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ALFAS), yurtdışında şirket kurulacağının haberini, KAP'a yaptığı bildirimde detaylandırdı.

ALFAS, yaptığı açıklamada "Romanya’da Tüzel Kişilik Kurulması" hakkında sürecin detaylarını açıkladı.

Romanya'da kurulacak şirketin Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu, güneşten elektrik enerjisi üretimi ve satışı olmak üzere kurulacağı, bu şirketin sermayesinin 1.000.000 Euro olmasına ve ALFAS'ın sermayeye %90 oranında iştirak edeceği duyuruldu.

21 Haziran 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 21 Haziran 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri

KAP Açıklaması

Romanya'da kurulacak olan şirketin detayları şu şekilde bildirildi:

"Şirketimizin bugün (04.09.2023 tarihli) Yönetim Kurulu toplantısı ile;

  1. Yönetim Kurulu’nun 08.06.2023 tarihli 2023/12 sayılı kararı ile Romanya’da fotovoltaik panel üretim faaliyeti göstermek üzere kurulması planlanan şirket ve yatırımların; bu konuda yapılan pazar araştırmaları ve fotovoltaik sektörünün Romanya’da gelişimi göz önüne alınarak fotovoltaik panel üretim faaliyetine ilişkin planlanan bu yatırımın ertelenmesine ve Şirketimizin orta-uzun vade yatırım planları arasına alınmasına, 
  2. Yukarıda bahsi geçen fotovoltaik panel üretim faaliyetleri yerine geçmek üzere, Şirketimizin orta-uzun vade hedefleri arasında bulunan ve ana faaliyet konusu güneşten elektrik enerjisi üretimi ve satışı olmak üzere Romanya’da bir şirket kurulmasına, bu şirketin sermayesinin 1.000.000 Avro olmasına ve Şirketimizce sermayeye %90 oranında iştirak edilmesine, Şirket kuruluşuna ilişkin işlemlere ivedilikle başlanılmasına,
  3. Romanya’da kurulması planlanan tüzel kişiliğe ilişkin olarak gerçekleştirilecek tüm faaliyetler ile iş ve işlemler için Şirketimiz adına Hüseyin Mertcan Karabaş, Furkan Karabaş ve Veysel Karabaş’tan her birinin ayrı ayrı münferiden yetkilendirilmesine karar verilmiştir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."