Halka Arz Sonrası Yüzde 89 Yükselmişti, Yurt Dışında Telekomünikasyon Ağı Kuracağını Açıkladı Halka Arz Sonrası Yüzde 89 Yükselmişti, Yurt Dışında Telekomünikasyon Ağı Kuracağını Açıkladı

Borsa İstanbul’da son zamanlarda yaşanan büyük düşüş, hisse senedi yatırımcılarını sarsıntıya uğrattı.

Borsa İstanbul’da 11 milyondan fazla hisse senedi yatırımcısı bulunuyor. Ancak borsada gün içinde iki defa işlem durdurma kararı alındı.

BIST 100 Endeksi, günü 565.45 puanlık düşüşle 7.245 puandan tamamladı. Endeksteki 100 hissenin hepsi de değer kaybetti. Hisse senetlerinin ortalama günlük düşüş oranı ise yüzde 7.08 olarak gerçekleşti.

BİST İki Kere Devre Kesti

Borsa İstanbul’da hisse senetleri büyük değer kaybetti. BİST 100 Endeksi yüzde 5’ten fazla düştüğünde 16:49’da işlemler ilk defa durduruldu. 

17.19’da işlemler tekrar başladı ancak satış baskısı devam etti ve endeks yüzde 7’yi aştığında işlemler ikinci kez askıya alındı. Sadece kapanış seansında işlem yapılacağı açıklandı.

Bir Günde 235 Milyar TL Değer Kaybetti

Borsa İstanbul’da hisse senetleri büyük bir darbe aldı. 24 Ekim’de 13.35 trilyon lira olan Borsa İstanbul’daki şirketlerin piyasa değeri, yüzde 7’lik düşüşle 12.40 trilyon liraya indi.

Borsada işlem gören şirketlerin halka açık olan hisse senetlerinin değeri de sadece bir günde 235 milyar TL azaldı. Bu rakam Borsa İstanbul tarihinin TL cinsinden en büyük günlük kaybı oldu. 

Ayrıca hisse senedi yatırımcıları, 2023 yılında dolar karşısında da yüzde 10’dan fazla değer kaybetti.