Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, borsanın son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğini ve yatırımcı sayısının arttığını söyledi. Ergun, günlük ortalama işlem hacminin 3 yıl önce 26 milyar TL iken bugün 136 milyar TL’ye yükseldiğini belirtirken, ayrıca her 10 kişiden 1’inin borsada aktif yatırımcı olduğunu ifade etti.

Ergun: Borsamıza İlgi Artıyor, Şirketler Halka Arz Yoluyla Büyüyecek

MÜSİAD’ın düzenlediği Vizyoner’23 Zirvesi, TİM Show Center’da gerçekleştirildi. Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, etkinlikte bir konuşma yaptı. Ergun, Borsa İstanbul’un şirketlere ve yatırımcılara farklı finansman yöntemleri ve yatırım araçları sunduğunu belirtirken, piyasanın ihtiyaçlarına göre ürün yelpazelerini genişlettiklerini ve kesintisiz hizmet verdiklerini anlattı.

Ergun, ayrıca son yıllarda hem şirketlerin hem de yatırımcıların borsaya yoğun ilgi gösterdiğini ve bunun kendilerini işlerine daha bir bağladığını ve borsaya davet ettikleri üretim, yatırım, ihracat yapan, istihdam oluşturan şirketlerin, büyümelerinin finansmanını halka arz yoluyla sağlayabileceklerini söyledi.

Halka Arzlardan 104 Milyar TL Kaynak Sağlandı

Borsa İstanbul Genel Müdürü Korkmaz Ergun, borsanın son yıllarda büyük bir gelişme gösterdiğini ve şirketlere ve yatırımcılara farklı finansman yöntemleri ve yatırım araçları sunduğunu anlattı. Borsaya başvuran şirketlere sadece değerlendirme değil, karar ve hazırlık aşamasında da destek ve yardım verdiklerini söyleyen Ergun, son 3 yılda borsada 136 şirketin işlem görmeye başladığını ve bu şirketlerin halka arzından 104 milyar TL kaynak sağlandığını belirtti. Ergun, ayrıca 4 bin 674 adet borçlanma aracının da işlem görmeye başladığını ve bu ihraçlardan 1 trilyon TL’nin üzerinde kaynak sağlandığını ifade etti.

Bu Haftaya Tedbirsiz Başlayacak Hisseler Bu Haftaya Tedbirsiz Başlayacak Hisseler

Borsada şirket sayısının 3 yıl önce 394 iken bugün 529’a ulaştığını ve günlük ortalama işlem hacminin de 26 milyar TL’den 136 milyar TL’ye yükseldiğini anlatan Ergun, borsada aktif yatırımcı olan her 10 kişiden 1’inin Türkiye nüfusundan olduğunu ve bu rakamın birkaç yıl önce yüzde 1’ler seviyesinde olduğunu ve bireysel yatırımcıların artık genç yaşta sermaye piyasalarıyla tanıştığını ve bunun kendilerini işlerine daha bir bağladığını vurguladı. Korkmaz Ergun, yatırımcıların bilgi ve deneyimle beslenerek büyümesini istediklerini belirtirken ayrıca yatırımcıların uzun vadeli yatırım perspektifi kazanması ve ortaklık kültürü ile hareket etmesi temennisinde bulundu.

Girişim Sermayesi Pazarı Sayesinde Finansman Sağlanacak

Ergun, bu yıl hayata geçirdikleri Girişim Sermayesi Pazarı sayesinde, ileride halka arz olmayı düşünen ancak büyümesi için erken finansmana ihtiyacı olan şirketlerin bu pazara başvurabileceklerini söyledi.

BİST Müdürü Korkmaz Ergun, katılım finansını geliştirmek için de çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirtirken katılım finansı kriterlerine uygun endeksler hazırlayarak, bu endeksler üzerine yeni fonlar kurulmasına imkan sağladıklarını ve borsada işlem gören ve görmek isteyen şirketlere katılım finansı konusunda eğitimler verdiklerini ve halka arz izahnamelerinde katılım finansı kriterlerini sağladıklarına ilişkin görüş verdiklerini belirtti. Ergun, böylece katılım finansı hassasiyeti olan yatırımcıların şirketlerin halka arzlarına katılmasına imkan sağladıklarını vurgulayarak şirketlerin katılım finansı alanındaki kaynak temini fırsatlarından daha çok yararlanmasını amaçladıklarını söyledi.

Ergun, borsanın Türkiye Yüzyılı vizyonunda İstanbul’un uluslararası finans merkezi konumuna güç katmaya devam edeceğini ifade etti.