Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), endekse bağlı devre kesicinin ikinci seviyesinin devreye girdiğini ve bazı piyasalarda işlemlerin durdurulduğunu veya ertelendiğini açıkladı.

BİST, saat 17:23:13 itibarıyla Pay Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası (VİOP) ve Borçlanma Araçları Piyasası’nda (BAP) işlemlerin geçici olarak askıya alındığını duyurdu.

BİST, yaptığı açıklamada, devre kesicinin endeksin belirli bir oranda düşmesi veya yükselmesi durumunda piyasayı korumak ve dengelemek amacıyla uygulandığını belirtti.

Açıklamada, devre kesicinin ikinci seviyesinin endeksin %15 oranında değişmesiyle tetiklendiği ve işlemlerin 45 dakika süreyle durdurulduğu ifade edildi.

Teknoloj Şirketi, Değerlenen Yatırım Hakkında Açıklama Yaptı Teknoloj Şirketi, Değerlenen Yatırım Hakkında Açıklama Yaptı

BİST, ayrıca, işlemlerin yeniden başlatılma saatlerini de açıkladı.

Buna göre, Pay Piyasası’nda varant, sertifika ve yeni pay alma hakkı kuponu sıralarında işlemler bugün yeniden başlatılmayacak, diğer işlem sıralarında saat 18:01’de kapanış seansı ile yeniden başlatılacak. VİOP Pay ve Pay Endekslerine dayalı sözleşmelerde işlemler sürekli işlem yöntemiyle saat 18:08’de yeniden başlatılacak. BAP Pay Repo Pazarı’nda işlemler bugün yeniden başlatılmayacak.