TUPRS, Kocaeli Körfez’de bulunan İzmit Rafinerisi’ne yardımcı kaynak olarak güneş enerji santrali (GES) kurma planını duyurdu.

Şirket, 3,85 MWm / 3,70 MWe kapasiteli ve 3,74 hektar alana sahip olacak GES projesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduğunu ve Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) gerekli olmadığı kararı verildiğini bildirdi.

Yüzde 38,61 Yükselen Enerji Şirketi, Yeni Sözleşme Açıkladı Yüzde 38,61 Yükselen Enerji Şirketi, Yeni Sözleşme Açıkladı

KAP Açıklaması

GES projesine ilişki ÇED kararının duyurulduğu TUPRS tarafından yapılan KAP açıklaması şöyle:

"KOCAELİ ili KÖRFEZ, ilcesi Yarımca(Şuyulandırma) Mahallesi 1439 Ada 1 Parsel içerisinde mevkiindeki TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ ANONİM ŞİRKETİ tarafından yapılması planlanan TÜPRAŞ İzmit Rafineri Santraline Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali (Yardımcı GES Kaynak Kapasitesi: 3,85 MWm / 3,70 MWe (3,74 ha)) projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulan PTD Dosyası incelenmiş ve değerlendirilmiştir ÇED Yönetmeliği’nin 17. maddesi gereğince TÜPRAŞ İzmit Rafineri Santraline Yardımcı Kaynak Güneş Enerji Santrali (Yardımcı GES Kaynak Kapasitesi: 3,85 MWm / 3,70 MWe (3,74 ha)) projesi’ne Valiliğimizce ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli Değildir’ kararı verilmiştir."