Ülkemizde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Hızlı Şarj İstasyonları Hibe Programı” sonrası elektrikli araç şarj istasyonları büyük rağbet görmeye başladı. Gelişen dünyada herkesin elektrikli araçları kullanılması beklenirken bu isteğe cevap verebilecek ihtiyaçlar da ortaya çıkmaktadır. Bu ihtiyaçların en önemlisi de şarj istasyonlarıdır.

Borsa İstanbul'da işlem gören ve yeni gelişen dünyada elektrikli araçların ihtiyaçlarına ''Şarj İstasyonlarına'' cevap verebilecek yatırımlar yapan şirketleri de ele aldık.

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 22 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 22 Temmuz 2024

Türkiye’nin 2022 elektrikli araç şarj ünitesi sayısı 3.457 olarak açıklandı. İstasyon sayısının 1.700 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının her yıl düzenli olarak artarak ilerlemesi bekleniyor.

E-Şarj Sektöründe İş Yapan Firmalar

  • ASTOR
  • CWENE (CW ENERJİ)
  • KCHOL (KOÇ HOLDİNG)
  • ZOREN (ZORLU HOLDİNG)
  • BRİSA (Sabancı Holding ve Bridgestone Corporation)
  • AKSEN (AKSA ENERJİ)
  • ENJSA (ENERJİ SA)

x-2

ASTOR Faaliyeti Nedir ?

Astor Enerji 40 yıla yakın bilgi birikimi ile transformatör imalat ve satışı yaparak elektromekanik imalat sanayinde sektöre yön veren, yenilikçi ve dünya çapında ülkemizi başarı ile temsil eden bir firmadır. Elde ettiğimiz tecrübe, üretim ve kalite anlayışımızı Orta Gerilim Anahtarlama Ürünleri ve Kompakt Trafo Merkezleri üretimine aktararak sektöre katkı sağlamayı hedefleyen firmamız, Ar-Ge çalışmaları sonucu gerekli sertifikasyonları tamamlayarak Orta Gerilim Anahtarlama Ürünleri ve Kompakt Trafo Merkezleri üretim ve satışına başlamıştır.

CWENE Faaliyeti Nedir ?

CW Enerji Mühendislik Ticaret ve Sanayi Anonim Şirketi 2010 yılında kurulmuş fotovoltaik enerji üretim sektöründe faaliyet gösteren üretim ve hizmet firmasıdır. Yıllık 1,8 GW güneş paneli üretim kapasitesiyle güneş paneli üretim firmalarından biridir.

ZOREN Faaliyeti Nedir ?

Zorlu Enerji şirketleri bünyesinde yer alan ve halka açık tek şirketi olan Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ tarafından yürütülen elektrik ve buhar üretimi ile bunların satışı başta olmak üzere elektrik ticareti, elektrik dağıtımı, solar panel satışı ve dağıtımı, doğal gaz ticareti ve dağıtımı, elektrikli araç şarj istasyonları ağı altyapısı gibi enerji sektörünün farklı alanlardaki faaliyetleri ile bütünleşmiş bir hizmet karmasına sahiptir.

BRİSA Faaliyeti Nedir ?

Sabancı Holding ve dünya lastik devi Bridgestone Corporation ortaklığında faaliyet gösteren şirketimizin temelleri 1974 yılında Lassa markası ile atıldı. 1988 yılında ise Brisa’nın yoluculuğu başladı. Türkiye lastik sektöründe hem pazar hem de yenilik lideri olarak ülkemize ve toplumumuza değer katmak için çalışıyor, cesaretle yol alıyoruz.

Editör: Ece Çavuşlu