Bugün 4 Şirket Genel Kurul Toplantısı Yapacak Bugün 4 Şirket Genel Kurul Toplantısı Yapacak

Bist100  tarihinin en ilginç halka arzlarından biri olan Akfen Yenilenebilir Enerji şirketinin hisseleri yaklaşık 1 haftalık sürede yüzde 78 gibi rekor bir yükseliş yaptı.

Akfen Yenilenebilir Enerji hisse kağıdı, haftayı tam olarak 19.06 TL’den kapatmıştı. Hisse, sadece 7 senasta yüzde 78 yükseliş yapmayı başardı. Garanti Yatırım tarafından gerçekleşen halka arzda Yurtiçi bireysel talebin yaklaşık olarak yüzde 1.1’i karşılandı.  Diğer tarafta aslan payı Man, Jersey ve Bahama adalarında bulunan yatırımcılara gitti. Akfen'in uzun süredir tartışılan halka arzı gerçekleşti ve hisselerin tamamı satıldı.

akfen

Hisselerin yurtiçi bireysel yatırımcılara ayrılan yüzde 20’lik pay 1.1 olarak dağıtılmıştı. Yine yurtiçi kurumsala ayrılan yüzde 20’lik payda talebin yaklaşık olarak yüzde 5.6’sı karşılandı. Ayrıca Akfen grubu çalışanları için ayrılan yüzde 10 talebin de yüzde 71’i karşılanmıştı.

Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş. Hakkında Bilgilendirme!

2009 senesinde ilk HES tesisini devreye alarak elektrik üretimi faaliyetine başlayan Akfen Yenilenebilir Enerji, son 10 senede OECD ülkeleri arasında en yüksek enerji talebi artışının gerçekleştiği Türkiye’de çalışmalarını sürdürmektedir.

2023'ün Ocak ayında Akfen Holding EBRD* ve IFC’nin** Akfen Yenilenebilir Enerji’deki hisselerini satın almak amacıyla şirketin %100 sahibi olmuştu.

AYE, yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından 1000 MW’lık enerji üretim santrali hedefine ulaşmak amacıyla yatırımlarına devam etmektedir.

man