Proje çok fazla tartışılırken, yatırımcılar da projenin ilerleme aşamalarında gerçekleşecek ihaleleri ve inşaat alanına yakın olduğu bilinen firmaların hisselerini inceliyor.

Çılgın proje olarak adlandırılan Kanal İstanbul, yaklaşık olarak 45 kilometre uzunluğuna sahip olacak. Karadeniz kıyısındaki Karaburun'dan başlayacak, Arnavutköy, Esenyurt, Başakşehir, Avcılar ve Esenyurt'tan geçip Marmara'ya Küçükçekmece'den bağlanacak.

Projenin 6 yılda tamamlanması bekleniyor. Aynı zamanda, inşaat maliyeti 75 milyar TL’ye ulaşması beklenen Kanal İstanbul için, ilk köprünün temeli 27 Haziran 2021 tarihinde atıldı. Toplamda ise 6 köprünün inşa edileceği biliniyor.

Kanal İstanbul projesine ait gelişmeler, payları Borsa İstanbul’da işlem gören özellikle hafriyat, inşaat, demir ve çimento fabrikalarına ait hisselerde hareketlilik beklentisi oluşturuyor.

Borsa İstanbul'dan Tam 8 Hisseye Kısıtlama Kararı Borsa İstanbul'dan Tam 8 Hisseye Kısıtlama Kararı

kanal istanbul inşaat

İsminden çokça söz edilen şirketler ise, büyüklüğünden dolayı Yeşil Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Halk GYO, Emlak Konut GYO gibi GYO ve çimento hisseleri.

Öte yandan, proje için bilinen inşaat bölgesine yakın çimento şirketleri EKGYO; Emlak Konut GYO AFYON Çimento; Afyon Çimento Sanayi T.A.Ş. AKCANSA; Akçansa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. CIMSA; ÇİMSA Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş KLGYO; Kiler GYO HLGYO; Halk GYO TSGYO; TSKB Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş OYAKC Çimento Grubu; IHLAS Grubu; (IHLAS, IHLGM, IHYAY, IHGZT) YESIL Grubu; (YESIL, YGYO, YYAPI) TEKTU; TEK-ART Turizm Zigana A.Ş olarak sıralansa da, ihalelerde yer alıp almayacakları bilinmiyor.

Bakan’ın Açıklaması Hisselerde Hareket Yaratmıştı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz yıl Mart ayında açıkladığı, imar planlarını onayladıklarını ve askıya çıkardıklarını belirtmesinin hemen ardından, XGMYO (Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Endeksi) ve XTAST (Çimento) endekslerinde sert yükseliş gözlemlendi.

Bakan Kurum’un yaptığı bu açıklama sonrasında, borsadaki ilk gün, Emlak Konut, Halk, Vakıf ve Kiler gayrimenkul yatırım ortaklığı gibi şirketlerin başı çektiği yükselişle, BIST Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Endeksi pazartesi günü yüzde 4,1 yükseliş kaydetti.

İlk sıralarda ise, Çim Beton, Oyak Çimento, Nuh Çimento ve Akçansa Çimento’nun yer aldığı görülmüştü. Aynı gün, Çim Beton 9,97% değer kazanarak endekste ilk sırayı, 9,92 değer kazanan Akçansa Çimento ise ikinci sırada geliyor.