Global Yatırım Holding AŞ’ye 209.349 TL’lik idari para ceza verildi. Cezanın sebebi, ana ortağı olduğu Consus Enerji İşetmeciliği ve Hizmetleri AŞ pay piyasasında gerçekleştirdiği işlemleri olarak açıklandı.

idari-para-cezasi-spk

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 24 Haziran 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 24 Haziran 2024

İdari para cezası alan 2. şirket ise Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik AŞ firması oldu. Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik AŞ’ye ise tam 1 milyon TL’lik idari para cezası verildi.

Cezanın sebebi, Kontrolmatik Teknoloji Enerji ve Mühendislik AŞ yönetim kurulu başkanı Sami Aslanhan tarafından19.11.2022 tarihinde sosyal medya aracılığıyla yapılan değerlendirmeler hakkında herhangi bir özel durum açıklaması yapılmaması nedeniyle verildiği olarak açıklandı.

Ayrıca; “ilk genel kurul toplantısında idari para cezasının uygulanmasını gerektiren fiillerde sorumluluğu bulunan yönetim kurulu üyesine rücu edilip edilmeyeceği hususunda karar alınması ve söz konusu kararın alınması esnasında sorumluluğu bulunan yönetim kurulu üyesi ile bunlara ilişkili olan gerçek ve/veya tüzel kişilerin oy kullanmaması gerkemete olup, idari oara cezasına konu eylemler nedeniyle, varsa zarara uğrayan yatırımcıların yasal koşulların oluşması halinde genel hukuk hükümleri çerçevesinde, bahse konu işlemlerde sorumluluğu bulunan yönetim kurulu üyesi aleyhine dava açmaları mümkündür” açıklaması da eklenmiştir.

spk-idari-para-cezasi

Editör: Ece Çavuşlu