Türkiye'nin lider makarna şirketleri arasında yer alan Oba Makarna tarafından bugün KAP'a yapılan açıklama ile birlikte yeni hedefler ve yatırımlara dair de haberler geldi. Şirket tarafından gelen yeni bilanço raporlarında 1 Ocak - 31 Aralık 2023 tarihlerini kapsayan 1 yıllık dönemde cirosu geçtiğimiz yıla oranla yüzde 12 oranında artarkan toplamda ise 23,4 milyar TL ciro elde etti.

Aynı dönem net karını 1,3 milyar TL'ye çıkaran şirketin yıllık yüzde 445 büyüme ile 1,8 milyar TL FAVÖK'e ulaştı. FAVÖK marjı 2022'ye göre yüzde 1,6'dan 7,6'ya yükselirken Oba Makarna ise aktifte 8 milyar TL toplamı olup karşılığında da 4,3 milyar TL şirket öz kaynağı bulunuyor.

Finansal raporlarla ilgili Oba Makarna CEO’su Alpaslan Özgüçlü, “Bin 200’ün üzerinde çalışanımızın emeği ve yatırımlarımız sayesinde artan üretim hacmimiz, ihracatımız ve satış gelirlerimizle 2023 yılını da başarılı bir sonuçla tamamladık. Makarnada yeniden dengelenen müşteri dağılımına karşılık, un ve noodle satışlarımız ile beraber buğday ihracatımızdaki artış ciromuzda yüzde 12’lik bir büyüme yakalamamızı sağladı.

OBA MAKARNA'DAN 2 YENİ ÜRETİM HATTI

GJlDVQ6XQAAqanp

Oba Makarnacılık Sanayi ve Ticaret A.Ş (#OBAMS) 2 adet Bühler marka Makarna Üretim hattını 27.03.2024 tarihi itibariyle devreye alacak. Bu yatırım yıllık makarna satışlarına yaklaşık %25'lik bir katkı ve makarna hasılatına yaklaşık 50 Milyon USD katkı sağlaması hedefleniyor.

Bu yatırım yıllık makarna satışlarına yaklaşık %25'lik bir katkı ve makarna hasılatına yaklaşık 50 Milyon USD katkı sağlaması hedefleniyor.

Şirket tarafından KAP'a yapılan açıklama da aşağıda ki ifadelere yer verildi:

19 Şubat 2024 tarihli onaylı İzahnamemizde belirtildiği üzere; Sakarya/Hendek Makarna Fabrikamızda 2023 yılı sonunda montajı tamamlanan her biri 5,50 ton/saat kapasiteli 2 adet Bühler marka Makarna Üretim hattımız 27.03.2024 tarihi itibariyle devreye alınacaktır.

Devreye alınacak bu hatlarla birlikte Hendek fabrikamızın kapasitesi 174.000 ton/Yıl iken %45 artışla 253.000 ton/yıla ulaşacaktır.

Bu yatırımın tamamlanması ile birlikte iki fabrikamızda toplam makarna üretim kapasitemiz %20' lik artışla 585.000 ton/Yıla ulaşacaktır.

Yeni Halka Arzın Sonuçları Açıklandı! Bireysel Yatırımcıya Bu Kadar Lot Düştü Yeni Halka Arzın Sonuçları Açıklandı! Bireysel Yatırımcıya Bu Kadar Lot Düştü

İhracat pazarlarımıza yönelik olarak gerçekleştirilen bu yatırım yıllık makarna satış miktarımıza yaklaşık %25'lik bir katkı sağlayacak olup, makarna hasilatımıza yaklaşık 50 Milyon USD katkı sağlayacağı öngörülmektedir.

Tamamı özkaynaklardan karşılanmış olan bu yatırımımızdan kaynaklı şirketimizin herhangi bir finansal yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Editör: Umut Köse