Yüzde 260 Oranında Bedelsiz Dağıtacak Şirketten Açıklama Geldi Yüzde 260 Oranında Bedelsiz Dağıtacak Şirketten Açıklama Geldi

RAL Yatırım Holding A.Ş. (RALYH), bağlı ortaklığı RAL ENERJİ A.Ş.'nin Viranşehir’de yapacağı güneş enerjisi santrali (GES) projesi için Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) ile bağlantı anlaşması imzaladığını duyurdu.

RALYH, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, RAL ENERJİ’nin 2022 yılında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile imzaladığı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA GES-4) kapsamında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde 100 MWe/130 MWm kapasiteli güneş enerjisi santrali yatırımı için gerekli bağlantı anlaşmasının Elektrik Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) onayıyla TEİAŞ ile imzalandığını bildirdi.

Açıklamada, bağlantı anlaşmasının üretim lisansı alınmadan imzalanmasının EPDK tarafından uygun görüldüğü ve G4-Viranşehir-9 GES’in iletim sistemine irtibatını teminen gerekli tesis yatırımlarını içerdiği belirtildi.

KAP Açıklaması

"Şirketimizin Bağlı Ortaklarından RAL ENERJİ A.Ş. ile  T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında 08.08.2022 tarihinde imzalanan Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA GES-4) kapsamında  ”Şanlıurfa İli Viranşehir İlçesi sınırları içerisinde Güneş Enerjisine Dayalı Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları ve Bağlantı Kapasitelerinin Tahsisi Yarışmasında kazandığı VİRANŞEHİR-4 (50 MWe/65 MWm), VİRANŞEHİR-9 (50 MWe/65 MWm) toplam da 100 MWe/130 MWm kapasiteli yatırımımız kapsamında;

G4-Viranşehir-9 GES’in iletim sistemine irtibatını teminen gerekli tesis yatırımlarını içeren Bağlantı Anlaşması, Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinin 7’nci fıkrası uyarınca üretim lisansı alınmadan imzalanmasının EPDK tarafından uygun görülmesi neticesinde TEİAŞ ile RAL ENERJİ A.Ş. arasında Bağlantı Anlaşması imzalanmıştır. 

Kamuoyuna ve yatırımcılarımıza saygılarımızla duyurulur.