Hidropar Hareket Kontrol Teknolojileri #HKTM, Ufuk Avrupa Programı kapsamında dijital teknolojiler alanında koordinatör olarak yürüttüğü SHEREC projesinin Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmeye hak kazandığını duyurdu.

Şirketin Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, SHEREC projesinin gemi geri dönüşüm endüstrisine yenilikçi robotik, büyük veri ve yapay zekâ sistemlerinin entegre edilmesi ve ilgili uygulamaların geliştirilmesi amacıyla yürütüldüğü belirtildi.

Açıklamada, projenin konsorsiyumunda 16 kuruluşun yer aldığı, HKTM’nin almaya hak kazandığı bütçenin 890.250 euro (TCMB güncel kuru ile 28.388.470,05 Türk Lirası), projenin toplam bütçesinin ise 9.175.060 euro olduğu ifade edildi.

Şirket, projenin destek sözleşmesinin projenin tüm paydaşları ve Avrupa Komisyonu tarafından imzalandığını, projenin destek süreci ve Ar-Ge çalışmalarının 1 Ocak 2024 tarihinde başlayacağını bildirdi.

890.250 Euro tutarındaki hibeye ilişkin HKTM tarafından yapılan KAP açıklamasının tam metni şu şekilde:

"Ufuk Avrupa Programı’nın “Küme 4: Dijital, Endüstri ve Uzay” kümesi altında yer alan ve dijital teknolojilere odaklanan 2023 çağrılarına yönelik koordinatör olarak proje başvurusunda bulunan firmamızın “Safe, Healthy and Environmental Ship Recycling”, SHEREC akronimli projesinin Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmeye hak kazandığı 11.07.2023 tarihli açıklamamızda bildirilmiştir.

Koordinatörü olduğumuz projenin konsorsiyumunda 16 kuruluş yer almış olup, HKTM’nin almaya hak kazandığı bütçe toplam  890.250,00 € olmakla birlikte projenin toplam bütçesi 9.175.060,00 € olarak gerçekleşmiştir. SHEREC projesinin temel amacı, sektördeki iş sağlığı ve güvenliği koşullarının önemli ölçüde iyileştirilmesi ve hem mesleki, hem de çevresel şartların ıslahı amacıyla gemi geri dönüşüm endüstrisine yenilikçi robotik, büyük veri ve yapay zekâ sistemlerinin entegre edilmesi ve ilgili uygulamaların geliştirilmesidir.

7 Milyar Dolarlık Borçlanma İçin SPK'ya Başvurdu 7 Milyar Dolarlık Borçlanma İçin SPK'ya Başvurdu

11.07.2023 tarihli açıklamamızda bildirildiği üzere proje destek sözleşmesi çalışmalarına başlanmış ve yürütülen çalışmalar neticesinde projemizin proje destek sözleşmesi projenin tüm paydaşları ve Avrupa Komisyonu tarafından imzalanmıştır. Projemizin destek süreci ve Ar-Ge çalışmaları 01.01.2024 tarihi itibari ile başlayacaktır. 

Kamuoyu ve yatırımcılarımızın bilgilerine sunarız."