Mia Teknoloji A.Ş. (MIATK) tarafından 20 Mart 2024 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı bildirimde Sağlık Bilişim Teknolojilerinde Yapay Zeka Çalışmaları hakkında açıklama yapıldı.

KAP Açıklaması

Şirket yapay zeka için şu açıklamalarda bulundu;

''MİA Teknoloji A.Ş. olarak yapay zeka alanında yapmakta olduğumuz yatırımlar çerçevesinde, MİA Tech Corporation çatısı altında tıp alanında yapay zeka uygulamaları çalışmalarına başlanmıştır.

Bu kapsamda;

Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 3 Temmuz 2024 Günün Önemli Şirket Ve Borsa Haberleri 3 Temmuz 2024

– Hastalığın önlenmesi ve teşhisi için (Predictive Medicine) elektronik sağlık kayıtları aracılığıyla büyük miktarda veriyi analiz eden uygulamalar

– Tanı süreçleri, tedavi protokolü ve ilaç geliştirme, kişiye özel tıp, hasta izleme ve bakım gibi alanlara yönelik yapay zeka destekli uygulamalar,

– Önleme veya tedavi teknikleri ile hasta sonuçları arasındaki ilişkileri analizleri esas alan karar destek sistemleri,

– Hastane ve Sağlık Tesislerinde hasta işleyiş süreçlerinin çabuklaştırılması ve hizmet sürelerinin verimli şekilde kısaltılması, yatan hasta tarafında hizmet kalitesinin artırılması maksadıyla algoritma tasarımlarına başlanmıştır.

Ayrıca; yeni projelere sağlık personelimizin de katılarak doğru ve yerinde araştırma geliştirme faaliyetleri yapmak üzere ödüllü proje ve fikir yarışması yapılacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.'' denildi.

Editör: Ece Çavuşlu