Son 2-3 aydır borsadaki yatırımcıların pasif hareketler ile borsadaki hareketlerinin durgunlaşması, borsada ayrılması gözden kaçmadı. Son aylarda böyle hareketlerin yaşanmasındaki en büyük sebeplerden biri de ''halka arz'' hisselerindeki tutunamama, değer kaybetme olarak düşünülmektedir. Halka arz olmaya hazırlanan şirketlere yoğunlaşan borsadaki küçük yatırımcı, hissenin halka arz olmasının ardından yakın takipte kalarak para kazanma yolu aramaktaydı lakin son 2 aydır bu durum değişti. Halka arz edilen şirketlerdeki tavan bozma, halka arz olduğu fiyatın altında kalarak yatırımcının hevesini kaçırmış durumda. Küçük yatırımcılar, son aylarda halka arz edilen şirketlerdeki verimsizlik ve halka arz furyasındaki azalış sonrasında borsadan kaçmakta.

Merkezi Kayıt Kuruluşu(MKK) nezdinde pay senedi yatırımcı sayısında son 4 haftada düşüş bir milyon kişiye yaklaştı.

MKK'nın açıkladığı yatırımcı ve hesap sayılarına göre, pay senedi yatırımcı sayısı 5 Ocak ile sona eren haftada bir önceki haftaya göre 67 bin 838 kişi azaldı. Böylece pay senedi yatırımcı sayısı 7 milyon 653 bin 30'dan 7 milyon 585 bin 192'ye indi.

Üretim Artışı Sonrası Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı Üretim Artışı Sonrası Milyon Dolarlık Anlaşma İmzaladı

Böylece pay senedi yatırımcı sayısı 15 Aralık 2023 tarihinde gördüğü 8 milyon 573 bin 476 seviyesinden 4 haftada 988 bin 284 kişi azalmış oldu.